Zemřel autor Capsule tower

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2007

V půlce října zemřel v Tokiu významný japonský architekt Kisho Kurokawa. Bylo mu 73 let. Poslední léta svého života strávil bojem o záchranu své nejznámější stavby, ikonické Nakagin „Capsule“ Tower před demolicí. Ve velkém stylu: usiloval dokonce o místo starosty Tokia. Věž svého tvůrce nakonec přežila, její osud však zůstává i nadále nejistý, má problémy s odpady, netěsnícími rozvody vody i azbestovými díly.

Kisho Kurokawa se narodil v roce 1934 a vystudoval architekturu na Tokijské univerzitě. Začátkem 60. let stál u zrodu tzv. metabolického hnutí. Města i jednotlivé stavby chápali metabolisté podobně jako lidský organismus. Zabývali se především experimenty s novými formami bytové výstavby. Mezi silná témata architektury Kisho Kurokawy patřila ekologie a recyklace.

Vizionářská Capsule Tower v Tokiu byla postavena začátkem 70. let. Je to první stavba sestavená výhradně z prefabrikovaných buněk, kapslí. 140 kapslí s kruhovým oknem je připevněno k jednomu ze dvou betonových jader pouze čtyřmi šrouby. Tyto šrouby byly navrženy tak, aby snášely vysoké napětí, ale zároveň se spoje daly znovu rychle rozebrat.

Každý z boxů o ploše 8,5 m² je samostatnou jednotkou se všemi vestavěným spotřebiči (magnetofon, rádio, telefon, televize, klimatizace...), nábytkem a hygienickým zázemím. Jednotka byla navržena pro jednu osobu a mohla sloužit buď jako obytná garsonka nebo jako pracovna. Několik boxů pospojovaných dohromady může sloužit k ubytování rodiny. Obytné jednotky včetně vnitřního vybavení byly kompletovány v továrnách. Na stavbu se přivezly již hotové a za pomocí jeřábu byly vyzdviženy a upevněny ke komunikačnímu jádru. O čtyři roky později použil Kisho Kurokawa kapsle o stejných rozměrech u jiné své slavné stavby – Sony Tower v Ósace.

Mezi další důležité Kurokawovy stavby patří Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, Národní etnologické muzeum v Tokiu nebo Národní umělecké centrum v Tokiu. Za letiště v malajském Kuala Lumpur, jehož součástí je palmový háj a deštný prales, získal v roce 2003 mezinárodní cenu Dedalo-Minosse.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné