Státní ceny a ceny Ministerstva kultury
Karolina Jirkalová zprávy listopad 2019
Koncem října předal ministr kultury Lubomír Zaorálek na Nové scéně Národního divadla Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo a také Ceny Ministerstva kultury v dalších uměleckých oblastech.
Státní cenu za literaturu letos získal dramatik, spisovatel a vrchní zemský rabín Karol Sidon (1942), autor například knih Sen o mém otci, Sen o mně, pod pseudonymem Chaim Cigan pak románové tetralogie Kde lišky dávají dobrou noc. Sidon je také autorem nového překladu Tóry do češtiny. Státní cenu za překladatelské dílo převzala romanistka Anna Kareninová (1954), která do češtiny převedla díla významných francouzských a italských autorů, například Louise-Ferdinanda Célina, či Ezry Pounda, dlouhodobě se věnuje také překládání filmů.
Cenu Ministerstva kultury získal za „invenční a inspirativní pojetí současné divadelní režie“ režisér Jan Nebeský, v oblasti hudby byl oceněn sbormistr Kühnova dětského sboru Jiří Chvála, cenu za filmovou tvorbu převzal Jiří Menzel. In memoriam byl také oceněn kameraman Jaroslav Kučera, a to za „celoživotní ochotu experimentovat a osobitý kameramanský rukopis“.
Za „celoživotní výtvarné dílo, pedagogickou činnost a nezpochybnitelný přínos pro výtvarné umění“ získal Cenu Ministerstva kultury v oblasti výtvarného umění sochař Václav Cigler (1929). Patří mezi nejvýraznější umělce generace nastupující na počátku šedesátých let 20. století a pro jeho tvorbu je typická práce s broušeným sklem, a to všech formátů a velikostí, od projektů pro architekturu přes menší objekty až ke svítidlům a šperkům. Zajímá ho téma vztahu krajiny a člověka, vytváření prostorových situací. Mezi jeho nejznámější velké realizace patří Místo setkání na střeše Musea Kampa (s Michalem Motyčkou, 2009). V letech 1965 až 1979 vedl ateliér Sklo v architektúre na VŠVU v Bratislavě.
Cenu Ministerstva kultury za architekturu převzal Ivan Kroupa (1960), architekt Centra současného umění v Praze DOX, tiskárny Karmášek s galerií v Českých Budějovicích, Hemodializačního centra Bulovka v Praze a také řady nepřehlédnutelných soukromých vil. Jeho výraz je minimalistický, soustředí se především na hmoty, prostory a světlo. Ivan Kroupa vedl ateliér na FA ČVUT v Praze, od roku 2007 učí na pražské UMPRUM. Podle jeho projektu se v současné době realizuje rekonstrukce historické budovy v Mikulandské ulici pro potřeby technologických dílen a ateliérů UMPRUM.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?