Rajniš do Benátek
Karolina Jirkalová staveniště leden 2010
Expozici v československém pavilonu na podzimním architektonickém bienále v Benátkách vytvoří ateliér e-Mrak architekta Martina Rajniše ve spolupráci s nakladatelstvím Zlatý řez.
Začátkem prosince o tom rozhodla komise Národní galerie v Praze. Rajniš zaplní pavilon dřevěnými objekty v měřítku 1 : 1 a několika tří- až pětimetrovými modely svých realizací. Všechny objekty vycházejí z jeho oblíbené konstrukce hráně, kterou použil například při stavbě rozhledny Bára u Chrudimi. Celá instalace nese název Přirozená architektura, což je podle textu soutěžního projektu „originální koncept experimentálního stavění v souladu s přírodou“. Stejný titul má i kniha, kterou Martinu Rajnišovi vydalo v minulém roce nakladatelství Zlatý řez.
Komise na vítězném návrhu mimo jiné ocenila, že je „inspirativním a interaktivním konceptem, který hravým a přirozeným způsobem představuje významnou osobnost současné české architektury“.
Do výběrového řízení na řešení československého pavilonu na architektonickém bienále se přihlásilo celkem 12 návrhů. Do užšího výběru pak postoupily 3 z nich: projekt 20 po 20, který byl koncem roku prezentován v galerii Jaroslava Fragnera, výstava Malý dům ateliéru A1 architects, která měla na podzim premiéru v galerii VŠUP v Praze, a vítězný návrh ateliéru e-Mrak. Už z tohoto užšího výběru je zřejmé, že komise se chtěla vyhnout prezentaci reálné architektury skrze fotografie, kresby či klasické modely. Volila spíše zážitková řešení před náročnějšími kurátorskými projekty.
V komisi zasedlo 6 členů: Radomíra Sedláková a Tomáš Vlček z Národní galerie v Praze, Alexandra Kusá ze Slovenské národní galerie, šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura a dvě zástupkyně ministerstva kultury: Hana Prixová Dvorská a Marcela Stránská. Poněkud překvapivé je, že z šestice porotců se pouze dva (Sedláková a Okamura) zabývají architekturou.
Národní galerie podpoří expozici v československém pavilonu částkou 1,6 milionu korun. Všechny další náklady nese sám vystavující. 12. bienále architektury proběhne v Benátkách od 29. srpna do 21. listopadu 2010.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?