Pritzkerova cena pro Zumthora

Karolina Jirkalová staveniště květen 2009

Pritzkerovu cenu, nejprestižnější ocenění pro žijící architekty, získal letos švýcarský architekt Peter Zumthor (1943).

Skoro se chce říct „až“ letos – i porota ve svém vyjádření píše, že Zumthor je „mistr architekt, obdivovaný svými kolegy z celého světa“.

Zumthorův ateliér sídlí v malé horské vesnici Haldenstein a jeho práce je stejně celistvá, nekompromisní a stojící mimo módní trendy jako okolní skály. Nemá žádný formálně definovatelný styl, vytváří si ho s každým projektem vždy znovu na základě kontextu, v jakém pracuje. Stejné je to i s materiálem – pohybuje se od nádherně stárnoucího dřeva vesnické kaple svatého Benedikta přes kámen termálních lázní ve Valsu až k matnému sklu domu umění v Bregens. Vždy však naplno využívá všechny kvality daného materiálu, jako by pro daný účel ani nemohl být použit jiný. Zumthorovy stavby jsou pevné, solidní a zároveň subtilně poetické. Závratné svou samozřejmostí.
Spíše než budovy tvoří Zumthor jedinečná a zároveň pevně v krajině usazená „místa“, vychází z lokální kultury a často i materiálů. „Role architekta pro něj neznamená jen vytvořit nehybný objekt, ale předjímat a inscenovat zážitek pohybu napříč budovou a kolem ní,“ píše ve svém posudku porota.

Zatím poslední větší realizací Petera Zumthora je Kolumba – diecézní muzeum v Kolíně nad Rýnem. Architekt do nové budovy naprosto přirozeně integroval ruiny vybombardovaného kostela, staré s novým tu nejde proti sobě, ale naopak – jejich působivost se ve výsledku násobí.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné