Pritzker pro Rogerse

Karolina Jirkalová staveniště květen 2007

Letošní Pritzkerovu cena za architekturu získal britský architekt Richard Rogers. Podle poroty je Rogers „přeborníkem městského života věřící v potenciál měst jako katalyzátoru společenských změn“. Pritzkerova cena mu bude předána 4. června v Londýně. Dědeček high-tech má vůbec dobrou sezónu – několik týdnů poté, co získal Zlatého lva na podzimním architektonickém bienále v Benátkách, se stal držitelem prestižní britské Stirlingovy ceny. Porota ocenila jeho návrh terminálu nového madridského letiště Barajas.

Po studiích v Londýně a USA si Rogers v roce 1963 otevřel společnou kancelář s Normanem Fosterem. Oba spolu s Peterem Cookem a dalšími architekty patřili ke skupině Archigram, která do značné míry určovala názorovou orientaci generace 60. let. Hvězdné okamžiky zažíval Rogers především v 70. a 80. letech – spolu s Renzem Pianem vytvořil návrh pařížské galerie Centre Pompidou, navrhl také známou budovu pojišťovny Loyd’s v Londýně s venkovními výtahy a eskalátory. V devadesátých letech pak vytvořil například soudní dvůr ve Štrasburku či sídlo Chanel 4 BBC v Londýně. Ve svých stavbách spojuje technicistní přístup s verneovskou romantikou. Instalace a provoz se nesnaží skrýt, ale naopak vystavit na odiv. Z materiálů používá především sklo a kov.

Pritzkerova cena se vyhlašuje od roku 1979 a bývá označována za Nobelovu cenu v oboru architektury. Může ji získat jen žijící architekt. Pritzkerova cena je spojena s finančním oceněním ve výši 100 000 dolarů. Loni ji získal brazilský architekt Paulo Mendes da Rocha.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné