Novinky z benátského bienále
Karolina Jirkalová staveniště únor 2008
Ředitelem 11. bienále architektury v Benátkách, které proběhne letos na podzim, byl jmenován významný americký teoretik architektury Aaron Betsky. Ten také určil téma letošní přehlídky, jako vždy dost široké: Architecture Beyond Building, což se dá přibližně přeložit jako architektura za hranicemi stavby či architektura znamenající více než jen domy.
Podle jeho názoru dnes budovy představují příliš málo, nebo naopak příliš mnoho na to, aby mohly odpovědět na otázku, jak pobývat v dnešním světě. Nesmíme dopustit, aby se budovy staly hrobkami architektury, musíme dělat architekturu, v níž se budeme cítit doma, která porozumí světu, ve kterém žijeme, a bude ho znázorňovat. Jedenácté bienále architektury by mělo přinést site specific instalace, manifesty, krajiny a situace architektury za hranicemi stavby.
Aaron Betsky se narodil v roce 1958 v městečku Missoula v americké Montaně. Vyrostl v Nizozemsku, do Spojených států se pak vrátil studovat architekturu na Yale School of Architecture. Doktorské studium dějin architektury pak absolvoval na Technické univerzitě v Delftu. V letech 1995 až 2001 pracoval jako kurátor architektury v Muzeu moderního umění v San Francisku, dalších pět let byl ředitelem jednoho z nejvýznamnějších center architektury na světě – Nizozemského architektonického institutu (NAI) v Rotterdamu. V roce 2006 se opět vrátil do Spojených států – je ředitelem Cincinnati Art Museum. Betsky přednášel na mnoha amerických univerzitách, je autorem několika knih a řady článků.
V Benátkách není Betsky žádným nováčkem – v letech 2002 až 2006 byl komisařem tří expozic nizozemského pavilonu. V roce 2002 získala jím kurátorovaná expozice Zlatého lva za nejlepší pavilon. Aaron Betsky se mihl i u nás – v roce 2002 uspořádalo občanské sdružení Kruh jeho přednášku, o rok později se do Prahy vrátil coby kurátor výstavy holandského ateliéru MVRDV v Galerii Jaroslava Fragnera.
Zatím není jasné, kdo bude na podzim vystavovat v česko-slovenském pavilonu. Organizaci letošní expozice má na starosti Slovenská národní galerie (střídá se s Národní galerií v Praze), která v polovině ledna vypsala výběrové řízení na projekt a realizaci výstavy. Do konkursu se mohou přihlásit „slovenští i zahraniční architekti, výtvarní umělci, historici a teoretici architektury a umění“. Soutěžní projekty včetně rozpočtu, případně způsobu dofinancování (stát přispívá jen do výše 1,5 milionu Sk) přijímá Slovenská národní galerie do konce února.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?