Nové zápisy na seznam UNESCO
Anežka Bartlová staveniště září 2017
Krakov – Na začátku července se konalo výroční setkání Komise pro památky při UNESCO, která na svém závěrečném zasedání schválila změny na seznamech kulturních i přírodních památek. Nově letos přibylo 21 položek.
Mezi evropské zápisy patří soubor jeskyní v Německém Švábsku, kde byly nalezeny 40 tisíc let staré artefakty (mezi nimi vyřezávané zvířecí figurky) nebo pevnostní systém Benátské republiky z přelomu 16. a 17. století, který zahrnuje šest hvězdicových objektů v Itálii, Chorvatsku a Černé hoře. Na seznamu bude nově i kulturní krajina Lake District v Británii, hornoslezské stříbrno-zinkové doly Tarnowskie Góry v Polsku, grónská kulturní krajina Kujataa obývaná Norsy a Inuity a Taputapuātea – centrum tzv. polynéského trojúhelníku na ostrově Ra’iatea.
Mezi tradičnější položky patří historická centra měst, tentokrát je to Ahmedabad v Indii a Yazd v Íránu, v eritrejské Asmaře pak získala status světového kulturního dědictví moderní architektura z let 1893–1941. Nově byla k již zapsaným místům spojeným s Bauhausem připojena vedle Desavy a Výmaru též budova školy v Bernau (1925–30). Za pozornost stojí také to, že bylo historické centrum Vídně (zapsáno 2001) nově přidáno i na seznam ohrožených památek kvůli plánovaným dveloperským projektům.
Největší rozruch vzbudilo rozhodnutí vyhovět palestinským úřadům a zapsat na seznam světového kulturního dědictví (a rovnou i na seznam ohrožených památek) centrum města Hebron / Al-Khalil. Jedná se o posvátné místo všech tří největších monoteistických náboženství – podle tradice je zde v Hrobce patriarchů pohřben Abrahám, Izák a Jákob a nachází se tu rovněž Ibrahimova mešita. Problém nespočívá v pochybnostech o hodnotnosti zapsané lokality, ale v tom, že Izrael nechce uznat, že se jedná o palestinskou kulturní památku. Argumentuje přitom tím, že židovská tradice je v případě Hebronu důležitější než tradice muslimská a že tuto skutečnost formulace návrhu nezohledňuje. Dosud jsou na seznamu kulturního dědictví zapsány dvě položky z Palestinských autonomních území: Chrám Narození Krista a kulturní „krajina vína a oliv“ na kopci Battir jižně do Jeruzaléma (obojí zapsáno 2014).
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?