Nominace na Mies van der Rohe Award 2009
Karolina Jirkalová staveniště březen 2009
Začátkem února bylo zveřejněno pět finalistů Ceny Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Sedmičlenná mezinárodní porota, ve které letos zasedla i česká zástupkyně, je vybrala ze 340 nominovaných realizací.
Mezi finalisty letos kralují jižní země: hned dvě z pětice nominovaných staveb najdeme na území Francie: Multimodal Centre, terminál veřejné dopravy v Nice od francouzského architekta Marca Baraniho a Zenith Music Hall ve Štrasburku od italské dvojice Massimiliana a Doriany Fuksasových.
V italském Milánu pak stojí nová budova University Luigi Bocconi, kterou navrhla dvojice architektek z dublinské kanceláře Grafton Architects. Dalším z finalistů je celý městský blok v Barceloně od španělského ateliéru RCR Arquitectes. Komplex mimo jiné obsahuje knihovnu a domov důchodců. Na severu Evropy stojí jediná z nominovaných staveb – opera v norském Oslu od ateliéru Snøhetta.
Předsedou poroty je letos ředitel Francouzského centra architektury IFA, teoretik a kritik Francis Rambert. Po jeho boku pak poprvé zasedla i česká zástupkyně: Irena Fialová, teoretička architektury, publicistka, spoluzakladatelka nakladatelství Zlatý řez. „Oproti předchozím ročníkům soutěže porota nakonec vyřadila řadu staveb od slavných architektů a vybrala mezi pět finalistů mimořádné stavby, které možná nebudou veřejnosti na první pohled srozumitelné, ale zásadním způsobem zlepšují kvalitu života lidí,“ říká Fialová k výběru finalistů.
České realizace se sice do první pětice nejlepších staveb nedostaly, ale mají ještě šanci být zařazeny do širšího výběru pro výstavu a katalog. V národní nominaci bylo osm staveb, mimo jiné pražský Hotel Metropol od bratří Chalupů, Centrum současného umění DOX od Ivana Kroupy, nové ústředí ČSOB od Josefa Pleskota či Centrum ekologických aktivit Sluňákov od ateliéru Projektil.
Definitivní výsledky soutěže, která probíhá každé dva roky, by měly být vyhlášeny v květnu letošního roku.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?