Muzejní ceny 2018
Tomáš Klička zprávy červen 2019
Vítězné vavříny v kategorii Muzejní výstava roku 2018 sklidila Rozlomená doba 1908–1928. Avantgardy v Evropě autorsky připravená Lenkou Bydžovskou a Karlem Srpem v Muzeu umění Olomouc (AA 12+1/2018). Slavnostní předávání se tak neobešlo bez reakcí některých laureátů na kroky odstupujícího ministra kultury Antonína Staňka, jež právě MUO postihly. Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis dále udělila ceny v kategoriích Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Sedmnáctý ročník soutěže uspořádala jako tradičně Asociace muzeí a galerií společně s Ministerstvem kultury ČR a Českým výborem ICOM.
Vzhledem k „osmičkovému“ roku představovaly významnou část z přihlášených napříč všemi kategoriemi právě výroční projekty. Ty také tvořily přibližně polovinu z 39 expozic, které se ucházely o ocenění za nejlepší výstavu. Tzv. Zvláštní ocenění si tak vydobyly výstava Černá země? Mýtus a realita 1918–1939 Galerie výtvarného umění v Ostravě (AA 11/2018) a Anatomie skoku do prázdna: Rok 1968 a umění v Československu (viz AA 7–8/2018). S Cenou Českého výboru ICOM se spokojila expozice 1918–1938: První republika Národní galerie Praha. Počet uměleckohistorických výstav oceněných čestnými cenami mimo nejvyšší příčky kategorie jednak poukazuje na množství kvalitních projektů, které vloni vznikly, ale i na stav, kdy se porota cen snaží vyvažovat a rovnoměrně oceňovat jednotlivé, nesnadno souměřitelné výstavní výstupy různých vědních disciplín, aby tak nedošlo k protežování některé z nich. Druhou a třetí příčku tak obsadila přírodovědná a historická výstava – bronz si odnesla Městská galerie Litomyšl s biografickou výstavou Já jsem… Zdeněk Nejedlý, stříbro pak na dětského diváka orientovaná přírodovědná výstava Kořeny Západočeského muzea v Plzni.
Muzejní publikací roku se stal titul s emancipačním nábojem Amendar: Pohled do světa romských osobností vydaný Muzeem romské kultury. Kniha představuje více než 250 biografických medailonů romských osobností 20. a 21. století. Druhým místem byla oceněna publikace zevrubně se věnující kolonii Nový dům Brno 1928, již připravilo Muzeum města Brna. Bronz získalo zpracování mimoevropského souboru zbraní a zbroje Jihomoravského muzea ve Znojmě Dědictví z oceli: Sbírka orientálních a asijských zbraní a zbroje ve znojemském muzeu, o něž se postaral zahraniční autor, v Německu působící Manouchehr Moshtagh Khorasani.
Poměrně fluidní kategorii představuje Muzejní počin roku. Tradičně v ní bodují především revitalizace a rekonstrukce budov či sbírkového zázemí, ale mezi letošními přihlášenými bychom nalezli i vzdělávací program zapojující žáky základních a středních škol do realizace výstavy či expozici Ňuňák: Miláček Ústečanů ústeckého městského muzea připomínající „charismatického samce orangutana bornejského“, celebritu tamější zoo. Zvláštní ocenění si nicméně odnesla rekonstrukce výstavních prostor Muzea umění a designu Benešov od Marcely Steinbachové a atelieru Skupina. Druhou příčku obsadila spolupráce Musea Kampa a Uměleckoprůmyslového
musea na realizaci expozice uměleckého skla v barokní vile Portheimka na Praze 5. Muzejním počinem roku se pak stal Prezidentský vlak 2018. Národní technické muzeum společně se slovenskými a českými železničními dopravci sestavilo vlakovou soupravu složenou z historických vozů používaných československými prezidenty, která brázdila Českou a Slovenskou republiku.
V souvislosti s touto kategorií je třeba připomenout, že o účast neusilovalo Národní muzeum s jednou z nejvýraznějších loňských stavebních realizací – dokončením rekonstrukce historické budovy. Muzeum před několika lety vystoupilo z AMG a ačkoli by soutěžní pravidla jeho účast umožňovala, ani tentokrát se soutěže neúčastnilo. Jako určitý způsob distance od AMG působí také krok, který učinil Národní památkový ústav, když vloni zrušil jeden z benefitů členů AMG – volné vstupy pro zaměstnance členských institucí asociace.
Národní muzeum však na oceněních stále určitým způsobem participuje. Již počtvrté byla v rámci ceremoniálu udělena také cena Muzeum roku. Prestižně znějící titul je udělován na základě kladných návštěvnických hodnocení uskutečněných ve sledovaném období na webovém portálu do-muzea.cz provozovaného právě Národním muzeem. Vítězství si odnáší instituce s nejlepším dosaženým hodnocením. Výpovědní hodnotu ocenění nicméně oslabuje fakt, že k vítězství Regionálnímu muzeu Mělník stačilo 33 hodnocení, z nichž valná část se uskutečnila těsně před uzávěrkou soutěže. Při pohledu na veřejně přístupný výpis hodnocení se ukazuje, že k třetímu místu pak Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy, pobočce Dům Mince, stačilo dokonce pouhých pět hlasů.
Editorial
Tomáš Klička editorial červen 2022
První číslo ART ANTIQUES (tehdy ještě s &) vyšlo v červnu roku 2002, tedy už před těžko uvěřitelnými dvaceti lety. Historie našeho časopisu je tak objemná, až je takřka nepřehledná.
Falza a spol.
Tomáš Klička výstava prosinec 2021
Padělané umění všeobecně považujeme za cosi podřadného. Za běžných okolností leží uklizené hluboko v depozitářích a raději se o něm příliš nemluví. Nyní se ale hned na dvou výstavách ocitlo v centru pozornosti: ve Šternberském paláci Národní galerie a v Galerii...
Editorial
Tomáš Klička editorial červenec 2022
Návštěva jakékoli výstavy je vedle duševního výkonu často i výkonem fyzickým. Své o tom vědí zejména návštěvníci rozsáhlých mezinárodních přehlídek typu bienále. Hned několik vám jich přinášíme i v tomto letním čísle.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?