Média a umění

Miroslav Schubert názor květen 2007

Každé jaro se některé z českých galerií připravují na další ročník veletrhu Art Prague. Všichni galeristé přemýšlejí, jakou zvolit strategii, aby co nejvíce zaujali a pokud možno i prodali díla umělců, které „zastupují“. Vždy mne s přípravami na veletrh napadá kromě jiného otázka: Jaký je obraz současného umění v médiích? A také – jak dlouho trvá, než veletrh získá význam, po kterém všichni volají.

Můj přítel, malíř, který se dlouhá léta pohybuje v tržním prostředí, tvrdí, že například veletrhu v Bologni trvalo deset let, než začal být respektován. V současnosti se ale „zvedne“ celá Itálie, aby tuto událost navštívila. Prestižní veletrhy jsou nejen místem setkání galeristů a odborné veřejnosti, ale – a to hlavně – možností, kde případný zájemce (sběratel, investor i náhodný kupec), může objevit vedle zavedených jmen i jiné, neméně zajímavé, avšak dosud ne tak známé umělce.

Čím to ale je, že pražský veletrh není prozatím uspokojivěji navštěvován? Je sice pravdou, že současné výtvarné umění je na chvostu zájmu médií a tedy i široké veřejnosti, možná je chyba v propagaci a nebo nejsme schopni (vystavující galerie) přilákat obecenstvo. Jak a čím přesvědčit média, aby o výtvarném umění více informovala?

Nedávno jsem kurátoroval výstavu olomouckého malíře Miroslava Šnajdra Pocta Gustavu Klimtovi, která proběhla v Galerii Primavesi, v secesní vile, která patřila průmyslníkovi Otto Primavesimu, jehož předkové se do Olomouce koncem 18. století přistěhovali z Itálie. Otto spolu se svou manželkou Eugenií, vídeňskou herečkou s uměleckým pseudonymem Mäda, vilu postupně zaplnili uměleckými skvosty, dokonce zde viselo více než patnáct Klimtových obrazů.

Klimtovy krajiny se do této vily navrátily v interpretacích Miroslava Šnajdra, umělce, jehož dílo se neustále rozvíjí a zároveň vrací v jakýchsi spirálách zpět k tematickým okruhům – citace, parafráze jsou častými tématy jeho práce, prostupují celým jeho dílem. Výstava byla velmi hojně navštěvována a to nejen místními. Jistě díky kvalitě vystavených prací, ale také proto, že během trvání výstavy vyšel v Reflexu rozhovor s autorem, který pomohl výstavu značně zviditelnit.

Pražský veletrh má tedy do desátého výročí ještě trochu času a stejně tolik máme i my, abychom média i návštěvníky přesvědčili soustředěnou prací a vysokou kvalitou, kterou taková přehlídka musí splňovat. A pokud ho nestihnou navštívit tento rok, ještě vzkazuji: Co nepoznáte, nemůžete mít ani rádi.

PS: Momentálně začala některá média informovat o šňůře výstav reprodukcí Karla Gotta. A pak že není zájem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné