Jak se čtou nejkrásnější knihy
Ve staromódním obchůdku s knihami se ptá zákazník prodavače: „Ty knihy támhle v polici, co je to zač?“ „To je kolekce románů Charlese Dickense,“ odpoví knihkupec, když se ohlédne směrem k úctyhodné řadě krásně svázaných děl. “To je pravá kůže?“ položí další otázku zájemce o koupi. „Ne, to je pravý Dickens,“ uzavře rozhovor prodavač, aniž by projevil špetku empatie… V úvodním díle britského seriálu Black Books na sebe narazily dva světy. Na jedné straně stojí majitel antikvariátu Bernard Black – chlápek z minulé doby, co kouří cigarety, telefonuje pevnou linkou a čte knihy, aby v nich našel příběhy a informace. Na opačném pólu se nachází zákazník v uhlazeném obleku, v jehož náprsní kapse je nejspíš zastrčený nejnovější iPhone a v aktovce tenký tablet, na němž je zvyklý číst a sledovat, co ho právě zajímá. Přesto i on má vztah ke knihám, ne však jako ke zdroji poznání či zábavy, ale jako k designovému artefaktu se symbolickou hodnotou.
Velká data a hledání ztracených světů
Lukáš Pilka téma únor 2020
Digitalizace velkého množství dat a jejich následné zužitkování patří k výzvám současnosti také v dějinách umění. Jednou z možností, které se skrze strojové učení nabízí, je využít je při tvorbě rekonstrukcí uměleckých děl, stylových imitací nebo imitací celých...
Jak algoritmy myslí, tvoří a lžou
Lukáš Pilka téma říjen 2021
Technologie strojového učení, označovaná také jako neuronové sítě, je volně inspirována uspořádáním biologických neuronů v mozku. Jde o algoritmus dobře použitelný ke klasifikaci i generování (nejen) vizuálních dat.
Skutečné zážitky ve virtuálním světě
Lukáš Pilka téma květen 2020
Setkejte se s uměním v digitální simulaci, projděte se nepostavitelnou architekturou, prohlédněte si nevystavitelné exponáty, navštivte vzdálená místa a promluvte si s historickými osobnostmi. Ponořte se do imaginárního muzea, které nikdy nezavírá.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?