Jak dál v Českých Budějovicích?

Karolina Jirkalová zprávy únor 2010

České Budějovice – Městská samospráva zvažuje další fungování českobudějovického Domu umění. Do likvidace již radní poslali organizaci Městské kulturní domy, která až dosud galerii provozovala. Nájemní smlouva v budově Domu umění jí končí 1. února, od tohoto data převezme správu galerie magistrátní odbor kultury. Další osudy Domu umění jsou zatím nejisté, na podporu této instituce se však scházejí otevřené dopisy i petice.

Vlnu zájmu nastartoval 14. ledna náměstek primátora Českých Budějovic Rudolf Vodička (KDU-ČSL), který po jednání rady novinářům řekl, že provozní náklady galerie jsou neúnosné a že její činnost je třeba co nejrychleji ukončit. Podle kurátora Domu umění Martina Škody však město ještě začátkem roku garantovalo, že galerie až do konce roku 2011 zůstane na místě, a pokud by se dům prodával, tak se závazkem nasmlouvaných výstav. Na letošní rok už má Škoda připravenou téměř desítku výstav, na řadě z nich se představí zahraniční umělci.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS) o pár dní později prohlásil, že kampaň považuje za „hysterickou“ a že o zániku galerie nikdo nerozhodl. Nicméně odbor kultury měl na příští zasedání rady, které bylo plánováno na 27. ledna (tedy až po uzávěrce tohoto čísla), připravit rozvahu, co by znamenalo zrušení galerie v průběhu roku 2010 a jak v takovém případě postupovat.

Město má problémy s rozpočtem, a tak podle Thomy radní zvažují, zda má galerie pokračovat i po roce 2010, nebo bude lépe ji zrušit. Radní chtějí letos v rozpočtu ušetřit asi 100 milionů korun. Provozní náklady galerie, které se ročně pohybují ve výši zhruba 1,1 milionu korun, jsou však z hlediska rozpočtu města poměrně zanedbatelné. Podle Českobudějovického deníku se jedná zhruba o stejnou částku, jako stojí sezonní kluziště na náměstí. Zdá se, že město spíš uvažuje o prodeji budovy, v níž dnes Dům umění sídlí. A bez závazku nájmu galerii by se budova prodávala bezpochyby mnohem lépe.

Reakce, které nejistá budoucnost budějovického Domu umění vyvolala, jsou nečekaně rychlé a jednoznačné. Odborníci, umělci, kolegové kurátoři i ministerstvo kultury stojí jako jeden muž za prací Michala Škody a apelují na zachování této výstavní síně. Na obranu Domu umění se postavila také vedoucí odboru kultury českobudějovické radnice Iva Sedláková. Otevřené dopisy zaslali primátorovi mimo jiné šéfredaktor časopisu Fotograf Pavel Baňka, malíř Jan Merta nebo přední český architekt a milovník umění Josef Pleskot.

Kurátor Michal Škoda vede Dům umění již 12 let a za tu dobu z něj vytvořil jednu z nejkvalitnějších výstavních síní v republice. Je to jedna z mála tuzemských výstavních síní, která má jasnou dramaturgii – zaměřuje se především na konstruktivní tendence v současném umění. Škoda sem často zve zahraniční umělce, mnohé instalace vznikají Domu umění přímo na míru. V prosinci a v lednu se zde takto představil například Liam Gillick, v Berlíně žijící britský umělec, který loni reprezentoval Německo na bienále v Benátkách. Vstup do galerie je zdarma. Loni ji navštívilo 7,5 tisíce lidí.

 

Liam Gillick: WALL DIAGRAMS, Dům umění 1. 12. 2009 – 24. 1. 2010

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné