Film Decor for EXPO

Karolina Jirkalová staveniště leden 2009

Výběrové řízení na řešení pavilonu a expozice České republiky na EXPO 2010 v Šanghaji vyhrál projekt Urbanizovaná krajina společnosti Film Decor. Komise se na nejlepším návrhu shodla jednomyslně. Za vítězným návrhem stojí manažer Jaromír Švarc, spolumajitel firmy Film Decor a architekt Jiří Buček z liberecké společnosti SIAL. Autorkou ideové koncepce je kurátorka Lenka Lindaurová, v současné době ředitelka Galerie Václava Špály.

Podobně jako v roce 2005 v Aichi nebude Česká republika ani v Šanghaji stavět vlastní pavilon, ale využije unifikovaný modul, který si pronajme od pořadatelů. Vítězný projekt představuje Českou republiku jako idylické místo – fiktivní město plné zeleně, kde se návštěvník „může cítit příjemně a nic ho neohrožuje“, a kde se „tvoří, kouzlí, vyrábí, cestuje, pozoruje, poslouchá“. Autoři tak vychází z motta české účasti, které navzdory ekonomickým a ekologickým problémům světa zní Plody civilizace.

Na fasádu pavilonu chtějí autoři návrhu pomocí hokejových puků přenést půdorysnou strukturu Staroměstského náměstí a okolních bloků a ulic. Expozice je pak tvořená zvlněnou krajinou, kterou návštěvníci volně procházejí nebo odpočívají na terénních vlnách. Nad jejich hlavami se pak vznáší město – lehké zavěšené kubusy nesou výtvarná díla věnovaná jednotlivým civilizačním tématům.

Lenka Lindaurová vybrala k rozpracování jednotlivých témat převážně mladé, ale často již renomované umělce. Technologie připomene velké realisticky zpracované skleněné srdce Federica Díaze, plné zvuků a světel, připomínajících operaci. V dalším modulu se představí prostor, ve kterém žijeme – reálný obytný pokoj podle UP závodů. Dopravu představí kromě historických designových automobilů také přívěs Roubenka od Tomáše Džadoně a videa Generator P 730 a Frecso Plant od Jakuba Nepraše. Energii se bude věnovat David Černý, který vytvoří robota s interaktivním šémem, který ho může oživit. Rafani si pod vlajkou ekologie zopakují své černé jezírko z výstavy ve Špálovce. Čistě smyslový modul pak připravuje hudebník Jan P. Muchow.

V pavilonu bude rovněž probíhat prezentace České republiky, pro návštěvníky (očekává se, že 90 % návštěvníků budou tvořit Číňané) v podstatě neznámé země. Kromě promítání pohledů a časosběrných dokumentů z měst a krajiny naší republiky tu bude také Ementál Jakuba Nepraše a film Bionaut od Vratislava Šlajera. Součástí interiéru bude také restaurace od designéra Tomáše Veselého.

Celý projekt Urbanizovaná krajina počítá s rozpočtem 179 milionů korun, což je o tři miliony méně, než byla horní hranice výběrového řízení. Společnost Film Decor se podílela i na realizaci českého pavilonu na EXPO 2005 v Aichi a výběrového řízení do Šanghaje se účastnila hned se třemi různými projekty.

Tendr, jehož součástí bylo i zajištění realizace celého projektu, byl celkem obeslán 12 návrhy. Na druhém místě skončil projekt společností Artechnic, Agentura Zapletal, Rada Architekti a Cubis Architecture, který vnitřek pavilonu pojal jako barevnou dětskou stavebnici. Tu pak doplnil restaurací v kulisách staré Prahy. Třetí místo obsadil návrh architektů z ateliéru D.R.N.H., kteří se spojili se společnostmi Unistav a Interexpo. Jejich čistě bílý pavilon je pokryt množstvím očí, které se v reakci na pohyb diváků otevírají a zavírají. Motiv očí přerůstá i dovnitř pavilonu – návštěvník vstoupí do bílé obytné krajiny a pomocí webových kamer může v přímém přenosu nahlédnout do nejrůznějších koutů České republiky.

Ve výběrové komisi, kterou sestavil generální komisař účasti ČR na EXPO Pavel Antonín Stehlík, zasedlo celkem 19 lidí: 6 zástupců vlády a jejich poradců, 4 zástupci organizátorů, 3 ředitelé kulturních institucí (Václav Kasík za Český rozhlas, Ondřej Černý za Národní divadlo a Marek Pokorný za Moravsou galerii), 5 architektů (Zdeněk Jiran, Viktor Rudiš, Miroslav Řepa, David Vávra, Jan Štempel) a 1 všudypřítomný historik architektury Zdeněk Lukeš.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné