Festivalovýstava k výročí Československa
Za výrazné finanční podpory z veřejných zdrojů probíhá na brněnském výstavišti do poloviny června třítýdenní festival Re:publika. U příležitostí stého výročí založení Československa se pod jeho hlavičkou setkává široká škála aktivit od průřezové výstavy československého designu přes gastronomické akce, sportovní zónu, koncerty Tomáše Kluse a Ivana Mládka po performanci Kateřiny Šedé.
(foto: facebook Re:publika)
Hlavním pořadatelem je město Brno, které k tvorbě programu přizvalo množství partnerů, a v roli kreativního ředitele festivalu figuruje moderátor a producent Pavel Anděl. Organizátoři očekávají několik stovektisíc návštěvníků, což je patrné i na dramaturgii festivalu cílící na nejširší veřejnost: „Nechceme být vlastivědnou výstavou, ale zážitkem, který lidi spojí,“ uvedl Anděl.
V rámci výtvarného programu festivalu byla v pavilonu H zahájena výstava Alfons Mucha – Dva světy, která do prostor výstaviště přivezla necelou polovinu cyklu Slovanská epopej doplněnou o reklamní plakáty ze sbírky Richarda Fuksy; kurátorování části věnované Muchově komerční tvorbě se ujal Karel Srp, který se kurátorsky podílel i na pět let staré výstavě Lendl:Mucha, která představila tutéž sbírku.
Přehled současného domácího designu a dějin československého designu připravili kurátorsky Jiří Macek a Jana Zielinsky ze společnosti Profil Media organizující Designblok a Czech Grand Design společně s Ondřejem Chrobákem a Janem Pressem z Moravské galerie. Výstava Avant Garde představuje díla v architektonické struktuře navržené studiem H3T a podle slov ředitele MG Jana Presse jde v pavilonu o 5500 metrech čtverečních o jednu z největších výstav designu, která byla v Československu připravena od výstavy soudobé kultury v roce 1928. Pro festival také vytvořil nové dílo Standarta Krištof Kintera, Kateřina Šedá organizuje seznamku pro 1918 lidí.
Uváděný celkový rozpočet akce činí úctyhodných 128 milionů korun. Štědrá dotace pochází od města Brna (50 milionů) a Ministerstva kultury ČR (50 milionů), 8 miliony přispěl Jihomoravský kraj. Dvacet milionů se podle Andělova vyjádření pro ČTK podařilo získat od partnerů a na reklamě. Jen pro srovnání – na všechny granty z oblasti výtvarného umění dalo letos Ministerstvo kultury zhruba 60 milionů a rozdělilo je mezi více než 200 projektů. Ještě vloni počátkem září nebyla podle Hospodářských novin finanční podpora od vlády jistá a ministerstvo o akci údajně dokonce ani nevědělo. Organizátoři měli usilovat také o peníze od vlády Slovenska, které ale nakonec nezískali. O akci nicméně výrazně usiloval primátor Brna za ANO Petr Vokřál a aktuální politická podpora se odrazila i v symbolické rovině, kdy festivalu udělil záštitu prezident ČR a slavnostního zahájení se zhostil premiér ČR v demisi Andrej Babiš a slovenský předseda vlády Petr Pellegrini.
Editorial
Tomáš Klička editorial červen 2022
První číslo ART ANTIQUES (tehdy ještě s &) vyšlo v červnu roku 2002, tedy už před těžko uvěřitelnými dvaceti lety. Historie našeho časopisu je tak objemná, až je takřka nepřehledná.
Falza a spol.
Tomáš Klička výstava prosinec 2021
Padělané umění všeobecně považujeme za cosi podřadného. Za běžných okolností leží uklizené hluboko v depozitářích a raději se o něm příliš nemluví. Nyní se ale hned na dvou výstavách ocitlo v centru pozornosti: ve Šternberském paláci Národní galerie a v Galerii...
Editorial
Tomáš Klička editorial červenec 2022
Návštěva jakékoli výstavy je vedle duševního výkonu často i výkonem fyzickým. Své o tom vědí zejména návštěvníci rozsáhlých mezinárodních přehlídek typu bienále. Hned několik vám jich přinášíme i v tomto letním čísle.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?