Domek Jana Palacha jako památník
Anežka Bartlová staveniště červen 2016
Praha/Všetaty – Ministerstvo kultury ČR pověřilo koncem loňského roku Národní muzeum, aby vyhlásilo otevřenou architektonicko-uměleckou soutěž na přestavbu Palachova domku ve Všetatech a vybudování expozice. Zadání jasně definovalo „významové členění památníku“ na rovinu symbolickou – „dům jako symbol oběti“, kontemplativní – úpravy terénu okolí do podoby „meditační zahrady“ a na třetím místě i roli edukační – formou expozice. Její řešení mělo zůstat na rovině architektonicko-ideové. Existující stavby bylo dovoleno libovolně bourat či upravovat.
V polovině května pak byl z jednatřiceti došlých návrhů vyhlášen vítězný návrh projekt MCA atelier, s. r. o., architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové. Jejich návrh se soustředí na „situaci zlomu“, kterou do památníku propisují skrze pojmy „Hrana zla“ ve světě vně a „Výzva“, kterou přijal Palach vnitřně za svou. Hrana se stala i hlavním motivem přístavby k původní části domku. Porota, jíž předsedal architekt Josef Pleskot, ocenila především soulad návrhu – razantně vstupujícího zaseknutou hranou do hmoty domku – s charakterem Palachova výrazného a odvážného činu. Dále pak se ve vyjádření poroty zmiňuje, že MCA atelier architektonicky kultivovaně očistili původní budovu až na samu „stavební substanci“ a místo materiálu pracují rafinovaně se světlem, tmou a prázdným prostorem. Výsledkem má být silný zážitek návštěvníka. „Meditativní zahrádka s jedním stromem v koutě pozemku nad říčkou je dostatečně působivá, klidná a závažná,“ píše porota ve svém vyjádření. Všetatští tak podle poroty budou moci díky projektu památníku považovat Palacha za svého národního hrdinu, který byl „jeden z nich, jeden z nás“.
Mezi další oceněné pak patřil návrh tvaru labyrintu z dílny Tomáše Zavorala (2. místo) a rastrové struktury studia RO_AR Szymon Rozwalka architects (3. místo) prostupující celý pozemek, čímž se zdůrazňuje nemožnost čin pochopit v celku. Slavnostního otevření se má nový památník dočkat na 50. výročí Palachova činu, v roce 2018, výstava soutěžních návrhů je k vidění v nové budově Národního muzea do 21. srpna.
MCA atelier, založený roku 1996, obdržel cenu Grad Prix 2012 za revitalizaci bastionu U Božích muk v Praze. V nejbližší době bude podle jeho vítězného návrhu revitalizováno náměstí v Písku.
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?