Desátá Cena za mladou malbu
Anežka Bartlová zprávy únor 2017
Praha – Na konci ledna byly vyhlášeny výsledky desátého ročníku Ceny za mladou malbu. Laureátem se stal Tomáš Predka, další ocenění získali Roman Výborný a Gabriela Těthalová. Cenu sympatie diváků pak obdržel Přemysl Procházka.
Tomáš Predka (*1986) je absolventem pražské AVU, do finále soutěže se dostal již loni. Na konci loňského roku vystavoval spolu s Davidem Postlem v pražském NoD (Muž, který se nebral příliš vážně) a v posledním zimním dvojčísle art+antiques jeho práci v rubrice Portfolio představil Radek Wohlmuth. Jako vítěz bude mít Predka na konci roku příležitost připravit samostatnou výstavu v Galerii kritiků a dále je odměněn týdenním pobytem v některém z evropských Českých center.
Na druhém místě skončil student ateliéru Jiřího Davida na pražské VŠUP, Roman Výborný (*1988), který obvykle vystupuje pod anagramatickým pseudonymem Namor Ynrobyv. Jeho díla bylo naposledy možné vidět na nedávno skončené výstavě Hyperbeast Vertigo v Galerii NTK a v Karlin Studios loni v létě proběhla jeho samostatná výstava.
Třetí skončila Gabriela Těthalová (*1988), studentka Jiřího Černického na VŠUP, která svou bakalářskou práci představila na výstavě v Galerii Pavilon v červnu roku 2016. Jediným brněnským zástupcem ve finálové osmičce je Přemysl Procházka (*1991). Studuje v ateliéru Vasila Artamonova na FAVU. Se svými studijními kolegy připravil v loňském roce například výstavu Zabij v sobě Vasila v pražské Galerii Jelení.
Cenu za mladou malbu pořádá Sdružení kritiků. Přihlásit se do ní mohou autoři a autorky do 30 let věku, a to buď sami nebo je mohou nominovat vedoucí ateliérů malby českých vysokých uměleckých škol. Laureáta a další oceněné vybírala letos zcela nová porota ve složení kurátor Jakub Král, historička umění Jitka Šosová, malíř Evžen Šimera, umělci a pedagogové Dušan Zahoranský a Lukáš Machalický. Důvodem obměny bylo odstoupení původní poroty loni v červenci po neshodách s pořadatelem ceny.
Porota ve složení umělci Petr Malina a Petr Dub, kurátorka Lenka Lindaurová a kurátor a kritik Radek Wohlmuth svůj krok zdůvodnila v otevřeném dopise. Kritizuje v něm především neprofesionalitu v přípravě výstavy finalistů, netransparentní financování, respektive nehospodárné vynakládání prostředků na výstavy finalistů i v celoročním provozu Galerie kritiků a obecně také špatnou komunikaci s organizátory ceny.
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?