Den architektury podruhé
Karolina Jirkalová staveniště září 2012
Poslední víkend v září se po celé České republice rozeběhnou akce v rámci Dne architektury. Již loňský první ročník festivalu se setkal s velkým zájmem veřejnosti a letošní program je ještě bohatší. Architektonické procházky, přednášky, diskuse, happeningy, ale také cyklovýlety se budou konat ve čtyřiceti větších i menších českých městech. Koordinátor celého programu je pražské občanské sdružení Kruh, konkrétní akce jsou však v režii místních iniciativ, sdružení nebo jednotlivců, především architektů. Zaměření jednotlivých procházek je velmi různé: některé chtějí obyvatelům představit méně známé cenné stavby a lokality, jiné se soustředí na nejnovější architekturu, řada akcí má také polemický tón – jejich cílem je ukázat nevyužitý potenciál měst a rozvířit debatu o možných změnách. Stejně jako loni chtějí organizátoři především probudit zájem lidí o město, ve kterém žijí, a ukázat jim ho z jiné perspektivy.
Nejširší program je už tradičně v Praze a bezprostředním okolí. Hned tři odborné procházky zamíří mezi paneláky – na Solidaritu, Prosek a Jižní Město. Připravena je i exkurze po pražských obchodních domech 60. a 70. let s architektem Petrem Klímou. Pro zájemce o výtvarné umění je připravena třeba vycházka po Vršovicích s Krištofem Kinterou, cyklovýlet po Praze 6 s kurátorem Milanem Mikuláštíkem nebo odpoledne s Vladimírem 518 v oblasti kolem stanice Muzeum. S architektem Janem Šépkou se po loňské výpravě podél Botiče můžete letos vypravit po proudu Rokytky, redaktorka Respektu Karolina Vránková vás vezme do Malešic. Urbanismus optikou architekta/zahrádkáře pak nahlédnete během prohlídky zahrádkářské osady Jenerálka s architektem Michalem Šiškou. Koho zajímají záludnosti dopravních opatření pro cyklisty, může vyrazit na cyklovyjížďku s dopravním specialistou a urbanistou Tomášem Cachem z iniciativy Automat. Slibuje „street art, surrealismus a dadaismus v dopravní infrastruktuře“.
Dobře připravený program najdeme i v dalších velkých městech, v Brně, Ostravě a Olomouci. V Brně je to například procházka romskou čtvrtí Cejl nebo výprava za zadními fasádami a opomíjenými domy. V Ostravě bude největším lákadlem procházka po Dolní oblasti Vítkovic a dole Hlubina s architektem Josefem Pleskotem. Olomouc nabídne třeba vycházku areálem olomoucké fakultní nemocnice s historiky architektury Martinou Mertovou a Jakubem Potůčkem.
Připraveno je také hned několik akcí zaměřených na industriální architekturu, třeba cyklovýlet Kokořínskem, nebo procházka Strakonicemi. Odvrácenou stranu Liberce nabídnou vycházky po místních prolukách a bouračkách nebo výprava s názvem Liberecké stoky. Mladí architekti z Jablonce zase připravili happening, v jehož rámci chtějí oživit jinak zcela nevyužitý břeh Nisy. V Havířově máte zase jedinečnou příležitost prohlédnout si budovu vlakového nádraží z 60. let, kterou chce město začátkem roku 2013 zbourat. Část vycházek (například v Plzni nebo v Pardubicích) je doplněna večerní diskusí či promítáním.
K tuzemskému programu Dne architektury letos přibudou i akce v sousedních zemích: na Slovensku můžete svátek architektury oslavit komentovanými procházkami v Bratislavě či Piešťanech, ve Vídni se můžete zúčastnit některého z tvůrčích workshopů anebo odjet do Berlína na dvoudenní odbornou exkurzi. Program všech akcí najdete velmi přehledně uspořádaný na stránkách www.denarchitektury.cz, třeba tam najdete i své město.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?