Den architektury 2017

Karolina Jirkalová staveniště září 2017

I letos je na přelomu září a října čas oslavit architekturu – jakým způsobem to uděláte, je jen na vás, program sedmého ročníku celorepublikového Dne architektury je zase o něco širší a rozmanitější. Navzdory názvu se festival roztáhl do celého týdne a do jeho příprav se zapojilo několik desítek spolků, sdružení i jednotlivců ve více než šedesáti městech v celé České republice. Motto letošního ročníku zní „Voda, lidé, město“ a jeho hlavním tématem je historické i současné zapojení vodního živlu do organismu města. Krom tradičních architektonických procházek, diskusí, happeningů a cyklojízd nás tak letos čekají také nejrůznější plavby. Provázet nás opět budou architekti, historici architektury, památkáři, ale i místní aktivisté. V rámci oblíbené sekce Hurá dovnitř! se i letos můžete podívat do budov a lokalit, které jsou běžně nepřístupné. Třeba do kubistických vil na Rašínově nábřeží nebo do Pleskotovy ČSOB v Radlicích v Praze nebo do podzemí ve Slavonicích.

V Praze zahájí festival diskuse na téma 15 let po povodních, která proběhne v karlínském studiu Českého rozhlasu. Další program čítající desítky akcí se pak bude soustředit především k břehům Vltavy a jejích přítoků, připraveny jsou i dvě speciální plavby parníkem – sobotní plavbu bude kormidlovat novinářka Karolína Vránková, nedělní pak historik architektury Richard Biegl.

V Brně se můžete vydat Vodama industriálníma Brnama, v Táboře projít potrubím přivádějícím vodu z rybníka Jordán, v Pardubicích budete mít k dispozici celou „mapu vody“. Industriální nádech budou mít exkurze do starých textilek ve Smržovce a Tanvaldě, zámecké vodovody a kanalizace můžete prozkoumat ve Vimperku. Dokonce i exkurze na sídliště bude mít něco společného s vodou – sídliště Mšeno stojí přímo na břehu Jablonecké přehrady.

Se Dnem architektury je spojen také filmový festival Film a architektura, který proběhne mezi 30. zářím a 4. říjnem v Praze, vybrané projekce můžete zhlédnout i v Brně, Plzni, Hradci Králové nebo Nymburce. Připraveny jsou především autorské dokumenty, ale také experimentální snímky či hrané filmy s výjimečným scénickým a architektonickým pojetím. Pohled do zákulisí architektonické soutěže na stavbu muzea v Andoře, které se zúčastnili přední světoví architekti, nabídne dokument Competition. Připraveny jsou také dokumenty o Le Corbussierovi či Hermanu Herzbergerovi nebo sekce věnovaná fotografům architektury, například manželům Becherovým či Andreasi Gurskému. Předzvěstí festivalu Film a architektura bude již 20. září premiéra dokumentárního filmu REM o Remu Koolhaasovi, který natočil architektův syn Tomas.

Den architektury vznikl v roce 2010 z iniciativy Marcely Steinbachové z pražského spolku Kruh. Připojit se k němu může kdokoli – organizaci jednotlivých akcí mají na starosti místní sdružení či jednotlivci, Kruh pak celou akci zastřešuje a propojuje. Cílem Dne architektury je propojit odborníky a širokou veřejnost, představit známá i méně známá místa skrze osobní pohled architektů a teoretiků. Díky tomu mohou lidé najít bližší vztah ke svému prostředí a dále usilovat o zlepšení jeho kvality. Podle slov Marcely Steinbachové také Den architektury inspiroval vznik mnoha místních spolků a iniciativ.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné