Čestný doktorát Prelovškovi

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2008

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze udělila začátkem listopadu čestný doktorát Damjanu Prelovškovi, emeritnímu slovinskému velvyslanci a přednímu znalci díla Josipa Plečnika.

Prelovšek se narodil roku 1945 v Lublani, kde v 60. letech vystudoval historii a dějiny umění. Po absolvování univerzity v roce 1969 obdržel Herderovo stipendium ve Vídni, v roce 1977 pak získal titul doktor filozofie, a to prací o Plečnikově vídeňské tvorbě. Od roku začátku 70. let byl zaměstnán v Institutu dějin umění Slovinské akademie věd, jehož se stal v roce 1995 ředitelem. V letech 1998–2002 působil v Praze jako velvyslanec Republiky Slovinsko. V současné době je vrchním ředitelem Direktorátu pro kulturní dědictví na slovinském ministerstvu kultury.
 
Ve své tvorbě se Damjan Prelovšek zabývá především dějinami slovinské architektury a umění nového věku, zvláště dílem architekta Josipa Plečnika. Ten byl s rodinou Prelovšeka v úzkém kontaktu – Damjan se narodil v domě, jehož interiéry Plečnik projektoval pro jeho dědečka. V lublaňském domě jsou i prvky, které architekt později použil na Hradě – sloupy, kamenná fontánka, točité schody do zahrady nebo kazetový strop. 

Prelovšek věnoval Plečnikovi množství článků ve slovinských i zahraničních odborných časopisech a také několik knih. Jako poradce nebo iniciátor stál také u zrodu téměř všech výstav, které se Plečnikovy práce týkaly, například v Paříži v roce 1986 nebo o deset let později v Praze. O renesančním rozměru Prelovšekovy osobnosti svědčí fakt, že jako vodní slalomář reprezentoval v roce 1972 tehdejší Jugoslávii na olympiádě v Mnichově.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné