České nominace na cenu Miese van der Rohe

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2012

Česká komora architektů a dva nezávislí experti (letos Osamu Okamura a Igor Kovačević) vybrali české nominace na Cenu Evropské unie – Mies van der Rohe Award 2013. Česká republika nominuje celkem devět staveb, dokončených v uplynulých dvou letech. Jsou to: Konverze plynojemu na multifunkční sál v Ostravě (AP Atelier – Josef Pleskot), Tyršův most v Přerově (Šrámková architekti), Bytový dům Na Zatlance v Praze (Radek Kolařík Architectural Workshop), Revitalizace bastionu u Božích muk v Praze (MCA atelier), Kostel v Litomyšli (Zdeněk Fránek), Bytový dům s tělocvičnou na Petrském náměstí v Praze (Petr Burian – ateliér DaM), Hvězdárna a planetárium Brno (Martin Rudiš – Rudiš-Rudiš), Golf Klub Čertovo Břemeno (Stanislav Fiala – Fiala + Němec) a konečně Bytové domy Na Vackově v Praze (Zdeněk Jiran, Michal Kohout, David Tichý – UNIT architekti a Jiran Kohout architekti).

Cena Miese van der Rohe je nejprestižnější soutěžní přehlídkou současné evropské architektury a koná se každé dva roky. Pořádá ji Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe v Barceloně. Ze stovek nominovaných prací vybere mezinárodní odborná porota finalisty – kolem 40 evropských staveb, které jsou představeny v katalogu a na putovní výstavě. Vybere také vítěznou stavbu Ceny Evropské unie za současnou architekturu a laureáta Zvláštní ceny pro začínající architekty.

Českým realizacím se v posledních letech nedaří prorazit do finále ceny, přestože mnohé zdejší stavby by svou kvalitou do tohoto výběru patřily. Může to být způsobem prezentace, kdy čeští architekti nedokážou srozumitelně ukázat přednosti svého projektu. Důvod může být i ten, že se porotci mezi stovkami nominovaných staveb soustředí na země s tradičně vysokou architektonickou kulturou, případně na známá jména. Stavby od českých architektů na českém území se do finále dostaly naposledy v roce 2003, kdy porotu zaujal Palác Euro v Praze od ateliéru DaM a Martina Kotíka a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě od Josefa Pleskota a jeho AP Atelieru. V roce 2005 se do finále dostal klášter trapistů v Novém Dvoře od britského architekta Johna Pawsona, o dva roky později byl pak ve výběru Obchodní dům Selfridges and Co. v britském Birminghamu od Jana Kaplického a Amandy Levete (Future Systems).

Výstava českých nominací na Mies van der Rohe Award 2013 proběhne od 8. listopadu do 6. ledna ve Veletržním paláci v Praze. Jestli se některá z českých staveb dostane do finále aktuálního ročníku, se dozvíme až na jaře.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné