Cena Věry Jirousové 2017
Anežka Bartlová zprávy listopad 2017
Praha – Popáté bylo v říjnu uděleno ocenění pro kritiky výtvarného umění, které nese jméno historičky umění a kritičky Věry Jirousové a které organizuje sdružení INI Project. Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky a za přínos oboru získal Tomáš Pospiszyl. Cena pro začínající autory tentokrát udělena nebyla.
O letošním laureátovi rozhodovala porota ve složení kritik a kurátor Jiří Ptáček, malířka Lenka Vítková, filmový kritik Kamil Fila, kritička Anežka Bartlová a František Zachoval, ředitel Českého centra v Bukurešti. Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.
Tomáš Pospiszyl (*1967) je vedoucím Katedry teorie a dějin umění na pražské AVU a řadu let pravidelně přispíval texty o výtvarném umění do Lidových novin. Svými články dokáže zaujmout a čtivě představit současné umění širokému publiku. Věnuje se též kurátorství, byl například podepsán pod nedávnou výstavou Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně. Letos mu též vyšla monografie architekta a performera Vladimíra Ambroze. V aktuálním čísla art+antiques přinášíme Pospiszylův text o reflexi díla Marcela Duchampa v Česku.
Cenu Věry Jirousové před šesti lety založili Karina Kottová, Klára Adamcová, tehdy kurátorky galerie INI Project, spolu s tehdejším kurátorem galerie MeetFactory Dušanem Zahoranským. Hlavním smyslem ceny je probouzet zájem o kritické psaní o umění. O to se organizátoři snaží též formou odborných konferencí či kurzů pro studenty a začínající autory.
Pro příští léta se organizátoři s porotou dohodli, že ocenění bude napříště udělováno v dvouletém rytmu. Začínající autoři (bez věkového omezení) se budou i nadále hlásit sami, nově však musí předložit hned tři kritické texty, ať již publikované nebo nepublikované. Letošní porotkyně Lenka Vítková k tomu dodává, že podle tří textů bude možné lépe hodnotit a jasněji se rozhodnout. Právě důraz na kvalitu byl letos důvodem, proč nebyla cena pro začínající kritiky udělena.
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?