Celoroční industriál
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2011
Již šesté mezinárodní bienále Industriální stopy není letos koncentrováno do několika málo dní, ale jeho program běží po celý rok. Většina akcí je však přeci jen tradičně soustředěna do podzimních měsíců.
Epicentry dění se kromě Prahy stávají především industriální lokality Kladna a Ostravy, nově se letos podíváte například do Semil, Kostelce nad Černými lesy, či pivovaru v Lobeči u Mšena.
Vyvrcholením odborněji zaměřených akcí bude konference s názvem Průmyslové dědictví - na hraně, která proběhne ve dnech 14. až 16. října v Národním technickém muzeu v Praze. Cílem konference je široká mezinárodní diskuse nad důvody zachování průmyslového dědictví, která z oblastí architektury, urbanismu a památkové péče přesahuje do rovin historických, sociologických, psychologických či ekologických. Tematické okruhy jsou letos tři – prvním je smysl, možnosti a limity architektury konverzí, druhým alternativní projekty využití průmyslového dědictví, třetím pak mezinárodní srovnání odborných a pedagogických přístupů k tématu průmyslového dědictví.
Bezprostředně po konferenci, 17. - 18. října následuje dvoudenní exkurze do Ostravy – první den je na programu prohlídka areálu Vítkovice s architektem Josefem Pleskotem, druhý den pak představení vize proměny tohoto industriálního komplexu. Méně náročná akce pro širší veřejnost je pak na 16. října připravena na Kladensku – jmenuje se Autobusem za uhlím a zájemce proveze po několika dolech a dalších industriálních zastávkách.
Studenti a čerství absolventi architektury se mohou zúčastnit workshopů na téma nové využití Nákladového nádraží Žižkov. Cílem je vytvoření několika nezávislých koncepcí změny využití stávající budovy při zachování její architektonické hodnoty. Projekt je nanejvýš aktuální – tlak na demolici objektu se stupňuje, a pokud nebude nádraží prohlášeno za památku, bude téměř jistě stržen.
V Regionálním muzeu v Teplicích je od 27. října do 27. listopadu otevřena výstava věnovaná průmyslové architektuře na Teplicku. Mnohem víc se pak o industriálních památkách tohoto regionu dozvíte v právě vydané knize Industriální topografie / Ústecký kraj, kterou vydává Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT. Závěrečné setkání letošních Industriálních stop se uskuteční 11. listopadu v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy. Proběhne zde již třetí letošní akce s názvem Jak jsem potkal fabriku – tentokrát s podtitulem Konce symboly industriální éry – komíny.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?