Budoucnost muzea českých Němců opět nejistá
Anežka Bartlová zprávy prosinec 2016
Ústí nad Labem – Začátkem listopadu byla z pozice ředitelky společnosti Collegium Bohemicum, která připravuje vznik muzea českých Němců, s okamžitou platností odvolána Blanka Mouralová. Na její místo byl správní radou dočasně jmenován Tomáš Okurka, kurátor Sbírky nových dějin z Muzea města Ústí nad Labem. Nový ředitel by měl být následně vybrán ve výběrovém řízení.
Collegium Bohemicum letos oslavilo deset let svého fungování a Mouralová byla jeho ředitelkou od samého počátku. Společnost si klade za cíl s pomocí podpory státu a dotací z Evropské unie zřídit muzejní instituci prezentující vztahy mezi Němci a Čechy na území dnešní České republiky. V letech 2009 až 2011 byla díky iniciativě Collegia Bohemica realizována rekonstrukce budovy městského muzea, financovaná z unijních fondů. Součástí schváleného projektu bylo, že v budově bude sídlit i plánované muzeum českých Němců. K realizaci připravené stálé expozice podle návrhu studia Projektil, který byl vybrán v architektonické soutěži, však dosud nedošlo.
Chystaná expozice Naši Němci. Bílá místa v českých dějinách měla být postavena na reflexi bodu zlomu ve vzájemném soužití, který autoři koncepce viděli v revolučním roce 1848. Předcházet měly doklady spolupráce a následovat měl kriticky vyprávěný příběh střetů vyvolaných rostoucím nacionalismem na obou stranách, který vyvrcholil po druhé světové válce v odsunu Němců.
O odvolání Mouralové se hovořilo již několikrát v minulosti (viz AA 11/2014). Letos se situace znovu vyhrotila poté, co ministerstvo kultury schválilo dlouho slibovanou dotaci 50,5 milionu korun na realizaci expozice. Oficiálně přiznaným důvodem pro odvolání Mouralové je otázka kontroly nad svěřenými prostředky. „Vzhledem k výši státního vkladu investovaného do vzniku výstavního záměru a udržení maximální transparentnosti správy veřejných prostředků se správní rada na svém posledním zasedání rozhodla vypsat na pozici ředitele Collegia Bohemica otevřené výběrové řízení (…). Důvodem je zejména skutečnost, že nelze kumulovat pozici ředitele/ky a kurátor/ky,“ čteme na stránkách společnosti. Blanka Mouralová však podle dosavadních informací kurátorkou výstavy nebude.
Vedle sporu o svěřené miliony přispěl k odvolání Mouralové také odpor části místní veřejnosti k zamýšlené podobě expozice, která byla dopředu kritizována jako málo „pročeská“. Hlavním kritikem dosavadní ředitelky byl člen dozorčí rady Collegia Bohemica právník Jaroslav Kuba (mimo jiné kandidát do senátu za antisemitskou stranu A. B. Bartoše), který se současně angažuje v ústecké Společnosti pro dějiny Němců v Čechách, která se staví do role interpreta až arbitra prezentace dějin německo-české historie. Členem Společnosti je i nový ředitel Okurka.
Finální realizace expozice, na kterou byla poskytnuta výše zmíněná dotace ze státního rozpočtu, tak má být v rukou ředitele, který nesouhlasí s její zamýšlenou podobou.
Chalupecký potřicáté
Anežka Bartlová recenze listopad 2019
Rámcem, který do značné míry určuje přehlídku sedmi finalistek a finalistů (včetně všech členek skupiny Comunite Fresca) je tentokrát společně sdílené prostředí: Životní, sociální, fyzické (materiálové), mediální… Kurátorky spolu s umělkyněmi a umělci se v ...
Je těžké říct, čí je to vlastně výstava
Anežka Bartlová rozhovor listopad 2020
Rozhovor s Isabelou Grosseovou a Jesperem J. Alvaerem se ohlíží za jejich víc než patnáctiletou společnou tvůrčí praxi a zejména aktuálními dvěma výstavami. Jednou z nich je samostatné dílo prezentované v rámci bienále Ve věci umění v pražském hotelu Panorama, druhou pak...
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Anežka Bartlová portfolio červenec 2020
Proutkaři a výzkumníci / Pracovní skupina (pozn. 1) pro výzkum mimosmyslové estetiky vznikla za účelem zkoumání, mapování (pozn. 2) experimentálního ověřování (pozn. 3) a částečně popularizace (pozn. 4) výzkumu parapsychologických směrů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?