ZIBA nebude
Josef Ledvina zprávy duben 2016
Praha – Muzeum současného skla ZIBA v někdejší budově Zemské a Živnostenské banky v ulici Na Příkopech nejspíše nebude. Ředitel projektu Ladislav Pflimfl oznámil v oficiálním prohlášení jeho pozastavení na dobu neurčitou.
Problémy se započatou realizací nastaly poté, co realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka prodala v listopadu loňského roku památkově chráněnou neorenesanční budovu novému investorovi – čínské skupině CEFC. Ten sice v rámci transakce přislíbil, že v projektu bude pokračovat, Hospodářské noviny nicméně aktuálně přinesly informaci, že žádost o stavební povolení k přestavbě budovy na muzeum stáhl, a jeho realizaci tak de facto zastavil. Ladislav Pflimfl v návaznosti na to oznámil rezignaci realizačního týmu.
CEFC zdůvodňuje svůj postup nedostatky v projektu a jeho dokumentaci, zároveň však má i jasnou představu o alternativní náplni objektu na exkluzivní adrese. „Je určena jako sídlo evropské centrály CEFC China. Pokud nebude možné projekt muzea realizovat, všechny prostory budou využity k tomuto účelu,“ citují Hospodářské noviny ředitele komunikace nového investora Pavla Bednáře. Jan Burian, mluvčí Vítkovy CPI, která zůstala i po odprodeji budovy investorem projektu, proti tomu tvrdí, že i po jejím prodeji pokračoval realizační tým v práci, „avšak volání po součinnosti nového majitele zůstalo nevyslyšeno“. Dodal také, že „čínská strana v současnosti nereaguje, z toho důvodu nyní není možné na projektu pokračovat“.
Počátky projektu muzea skla spadají do roku 2013. V současnosti byl již hotový architektonický projekt na rekonstrukci a stavební úpravy objektu od studia DaM i náplň a podoba muzejních expozic, které připravil kurátorský tým v čele s designérem Maximem Velčovským. Investor také již nakoupil některé cenné sklářské artefakty, jež se měly stát součástí stále sbírky muzea.
„Rozpočet byl sto milionů korun, které měly krýt realizaci site specific instalací, nákup vybraných uměleckých děl i samotnou rekonstrukci budovy. Celý objekt měl ožít se sklářskou hospodou, kavárnou, kinem, dětským koutkem a design shopem. Došli jsme do stádia, kdy jsme dokončovali výtvarné řešení a připravovaly se smlouvy s jednotlivými umělci,“ naznačuje Velčovský, v jak pokročilé fázi rozpracovanosti se projekt nacházel.
To, že by muzeum vzniklo na jiném místě, si Velčovský podle svých slov moc nedokáže představit. Exponovaná poloha na trase mezi Václavským náměstím a Obecním domem, kudy denně prochází sto tisíc lidí, byla totiž podle něj jedním z klíčů k ekonomické soběstačnosti muzea. (Více k muzeu ZIBA v rozhovoru s Maximem Velčovským na str. 40.)
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?