Želibská ide na bienále

Josef Ledvina zprávy prosinec 2016

Bratislava/Benátky – Slovenskou republiku bude na nadcházejícím 57. bienále umění v Benátkách reprezentovat Jana Želibská. Začátkem listopadu o tom rozhodla odborná porota. Želibská tak svou práci představí příští rok v benátských zahradách Giardini v pavilonu České a Slovenské republiky.

„Jana Želibská je významná představitelka generace akčních a konceptuálních umělců a alternativní výtvarné scény na Slovensku. Stála při zrodu environmentu a objektu v 60. letech, akce a konceptu v 70. letech, postmoderního objektu a instalace v 80. letech a videoartu v 90. letech 20. století. Kontinuálně budovaný autorský program Jany Želibské neztratil na síle výrazu a aktuálnosti a svým charakterem glosování, poznámek k současnosti představuje záruku relevantní reprezentace na 57. mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách,“ čteme ve stanovisku poroty.

Výběr reprezentanta Slovenské republiky probíhal letos poněkud odlišně od uplynulých let. Zatímco dříve se v soutěži vybíralo mezi přihlášenými „projekty“, letos volila porota mezi nominovanými umělci a umělkyněmi, popřípadě uměleckými skupinami. Reprezentanta přitom mohli navrhnout kurátoři, galeristé, historici a teoretici umění či samotní umělci, seznam nominovaných nakonec mohl být rozšířen i z iniciativy samotných porotců. Touto změnou soutěžních pravidel reagoval vypisovatel soutěže, Slovenská národní galerie, na připomínky z řad odborné veřejnosti. Ta poukazovala mimo jiné na často velmi vágní charakter přihlášených projektů, který v praxi stejně vedl často k tomu, že byl více hodnocen jeho autor nežli projekt samotný.

Výběr reprezentanta probíhal ve dvou kolech. V prvním bylo zvažováno celkem 36 nominací, do druhého postoupila spolu s Želibskou Denisa Lehocká. Členy poroty byli zástupce slovenského ministerstva kultury, Slovenské národní galerie, dále například český kurátor a umělecký kritik Jiří Ptáček; předsedal jí slovenský umělec Roman Ondák, který sám v Benátkách vystavoval v roce 2009. V někdejším československém pavilonu se na základě uzavřené dohody od rozdělení republiky Česko a Slovensko střídají. Organizátory jsou vždy Česká, respektive Slovenská národní galerie. Na předchozím bienále reprezentoval Českou republiku Jiří David.

Jana Želibská je jednou z nejvýraznějších slovenských umělkyň starší generace. Narodila se v roce 1941 v Olomouci, od 50. let vyrůstala v Bratislavě, kde její otec, slovenský malíř Ján Želibský, učil na nově zřízené Vysoké škole výtvarných umění. První samostatnou výstavu měla v roce 1967 v bratislavské Galerii Cypriána Majerníka, v závěru roku 1969 vystavovala v Galerii Václava Špály v Praze. Rekonstrukce její tehdejší instalace Kandarja Mahadeva, pojmenované po indickém chrámu známém svou erotickou sochařskou výzdobou, byla loni součástí výstavy The World Goes Pop v londýnské Tate Modern. Před čtyřmi lety měla Jana Želibská obsáhlou retrospektivu Zákaz dotyku ve Slovenské národní galerii.

57. benátské bienále bude probíhat od května do listopadu příštího roku pod kurátorským vedením Christine Macel. Macel je od roku 2000 hlavní kurátorkou Centre Pompidou v Paříži, v roce 2013 byla v Benátkách kurátorkou francouzského pavilonu a ještě předtím (2007) pavilonu belgického.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné