Žebříček vlivu
Johanka Lomová zprávy duben 2016
Michal Novotný byl zařazen mezi dvacet nejvlivnějších mladých kurátorů Evropy. Žebříček sestavil na konci března server Artsy.net. Novotný se tak ocitl po boku ředitelky a kurátorky Kunsthalle Basel Eleny Filipovic, nebo třeba Nadima Sammana, kurátora 5. moskevského bienále mladého umění. Michal Novotný je od roku 2011 ředitelem a kurátorem Centra současného umění Futura. Má na starosti nejen galerii na pražském Smíchově, ale i prostor Karlin Studios.
V rámci krátkého profilu uveřejněného na Artsy Novotný jako svůj největší úspěch uvádí výstavu současného umělce Thana Husseina Clarka Debts (Erotic Review Sinai), která proběhla ve Futuře na podzim loňského roku. Právě soustředěný zájem o aktuální podoby současného umění v celosvětovém měřítku patří k pilířům programu Futury. Vedle umělců nastupující mladé generace se zde objevují již uznávané osobnosti uměleckého světa. Zmiňme alespoň výstavu uznávaného německého filmaře Haruna Farockiho, jehož rozsáhlé představení proběhlo v dialogu se Zbyňkem Baladránem (2014), nebo nedávno skončenou přehlídku prací Anny Daučíkové.
Na dotaz, co pro něj ocenění znamená, odpovídá Novotný opatrně: „Obecně mám samozřejmě problém s bulvárností podobných žebříčků. Na druhou stranu je vždy potěšující, že alespoň z pohledu jednoho magazínu není pět let každodenní, převážně neviditelné práce tak úplně neviditelných. Otázka „co to znamená“ je však pro mne položena spíše pro ostatní, umění je přeci činností kolektivní. Znamená to něco z pohledu zahraničí? A mohlo by to něco znamenat z pohledu scény naší? To musí asi spíše odpovědět ostatní.“ Jisté je, že ve virtuálním prostor sociálních sítí informace rezonovala a informaci přinesl i zpravodajský portál Ihned.
Michal Novotný studoval dějiny umění na Filozofické fakultě v Praze a Fakultu humanitních studií. Od roku 2007 do roku 2011 byl redaktorem Mladé fronty. I poté, co v roce 2011 nastoupil do Futury, se Novotný psaní věnuje. Pravidelně přispívá výtvarnými kritikami do časopisu A2 nebo na Artalk.
Artsy je internetový portál soustřeďující se na propojování výtvarného světa napříč regiony i žánry. Jeho proklamovaným cílem je „zpřístupnit všechno umění světa komukoli s internetovým připojením“. Hlavní náplní webu je ale vyhledávání a prostředkování uměleckých děl skrze profily umělců a jejich portfolia. Automaticky generovaná vazby pak mají zjednodušit vyhledávání nových autorů a děl. Stránky pak nabízí možnost online nákupu. Když časopis Time v roce 2012 platformu představoval, uváděl příklad vyhledávání Jeana Michela Basquiata. Jeho práce se zájemci zobrazí jako neprodejné položky ve sbírkách muzeí, společně s touto vzdělávací informací se však ukáží i práce jiných umělců, kteří se Basquiatem inspirovali a jejichž práci si lze zakoupit. Demoverze Artsy byla představena v roce 2011 na veletrhu Art Basel, v říjnu 2012 začal portál oficiálně fungovat.
Zachránkyně malby
Johanka Lomová zahraničí září 2018
U příležitosti svých šedesátých narozenin je Jutta Koether představena retrospektivní výstavou v mnichovském muzeu Brandhorst. Z bohatého spektra přístupů, které autorka od konce 80. let využívá, je zde k vidění především malba.
Ztracené sebevědomí
Johanka Lomová recenze duben 2018
Zhang Xiaogang a Wang Guangyi v GHMP / Výstavu čínských malířů v Galerii hlavního města Prahy by šlo jednoduše vztáhnout k aktuální politické situaci a vystavení prací Zhang Xioganga a Wang Guangyie chápat jako výsledek specifické formy česko-čínských zahraničních...
Psaní dějin uměním
Johanka Lomová výstava prosinec 2017
O kosmos hino kalo v Brně / Moravská galerie v Brně připravila v českém kontextu výjimečnou výstavu. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury ukazuje, jak vypadá umění, které reflektuje existenci romské menšiny. Divák je zde konfrontován s množstvím děl vztahujících se k...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?