Z Bratislavy do MeetFactory

Johanka Lomová zprávy září 2015

Praha – Jaroslav Varga se stal novým kurátorem pražské galerie MeetFactory. Po třech letech tak střídá Karinu Kottovou, která se letos v zimě stala ředitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Varga chce na práci Kottové navázat, zdůrazňuje především úspěšnou mezinárodní spolupráci.

„Můj a Karinin přístup se budou lišit hlavně v tématech výstav. Aktuální dění v galerii ovlivňuje čas, ve kterém se nacházíme – noví umělci a nová témata se objevují každý den. Dobrý kurátor by je měl dokázat ,vyhmátnout‘ ještě takříkajíc zatepla,“ vysvětluje Varga a doplňuje, že chce, aby připravené výstavy odpovídaly aktuálním přístupům současného umění, a především měly širokou společenskou odezvu. Chce proto iniciovat široký doprovodný program přednášek a diskusí.

Jaroslav Varga (*1982) je absolventem ateliéru intermédií a multimédií bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. Jako kurátor dříve působil v bratislavské Hit Gallery a je činný i jako umělec. Dvakrát po sobě byl nominován na Cenu Oskára Čepana (v letech 2008 a 2009) a roce 2010 byl finalistou ceny Startpoint. V MeetFactory v minulosti několikrát vystavoval na skupinových výstavách. Aktuálně spolu se svojí předchůdkyní připravuje pro MeetFactory výstavu Matěje Smetany a rumunského umělce Dana Perjovschého, jehož práci Pražané mohou znát z interiéru Národní technické knihovny.

Kurátor MeetFactory je zodpovědný za provoz tří galerií – velké galerie, Galerie Kostka v prvním patře budovy a Gallery Wall na její jižní stěně. Vedle vlastních kurátorských projektů se v programu objevují i výstavy externích autorů. Aktuálně například probíhá výběr na výstavní projekty pro Galerii Kostka. Do veřejné výzvy se přihlásilo úctyhodných 240 projektů, z nichž v roce 2016 proběhnou čtyři nejlepší, anebo nejvhodnější, jak doplňuje Varga. Dobudoucna chce od tohoto způsobu tvorby programu spíše upouštět.

„Umění dlouhodobě vnímám jako prostor imaginace a zároveň diskuse. O formování právě takového prostoru se budu snažit,“ popisuje svůj pohled Varga. Diskusní rozměr současného umění podtrhuje i zamýšlená publikační činnost galerie, která by měla být pevnou součástí kurátorského konceptu. „Momentálně diskutujeme s maďarskou kunsthistoričkou Edit András o eventuální publikaci k výstavě Little Warsaw nebo se Soerenem Grammelem, kurátorem Kunstmuseum Basel. Na úrovni publikační činnosti se rýsuje spolupráce i se Společností pro současné umění v Brémách (GAK Bremen).“

Kulturní centrum MeetFactory založil v roce 2001 David Černý tehdy ještě v prostoru bývalé továrny na šunku v pražských Holešovicích. V opuštěné sklárně nedaleko Smíchovského nádraží MeetFactory funguje od roku 2007. Jejím ředitelem je Marek Lakomý, který dříve působil v Kulturním domě Vltavská a v ROXY/NoD. Ve správní radě centra vedle Černého, který je jejím předsedou, zasedá také režisérka Alice Nellis a hudebník David Koller.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné