Wannieck Gallery v nejistotě

Jan Skřivánek zprávy březen 2013

Brno – Wannieck Gallery dostala výpověď z výstavních prostor, které má pronajaté od městské společnosti Jižní centrum Brno. Původně se měla vystěhovat již k 10. březnu, podle posledních zpráv se zdá, že nakonec možná dojde k dohodě. „Podali jsme žádost o uzavření nové nájemní smlouvy a uvidíme, jak se k ní představenstvo Jižního centra postaví,“ říká Miroslav Lekeš, který provoz Wannieck Gallery prostřednictvím společnosti Mediagate financuje. Představenstvo má o nové smlouvě jednat koncem března.

Wannieck Gallery je největším soukromým muzeem současného umění u nás. Jejím jádrem je sbírka Richarda Adama, reprezentativní kolekce české malby od konce 80. let do současnosti. Galerie vedle prezentace děl z vlastních fondů každoročně pořádá řadu výstav, od velkých retrospektiv umělců střední generace po menší výstavy nastupujících autorů. Aktuálně je například ve Wannieck Gallery k vidění výstava manželské dvojice Tomáš Císařovský a Erika Bornová (recenze na str. 69).

Pro veřejnost se Wannieck Gallery otevřela na jaře 2006. Projekt dvojice Lekeš-Adam o rok dříve zvítězil ve výběrovém řízení na využití historické budovy někdejší strojírny z konce 19. století. Kulturní využití zprávyarchitektonicky nejcennější části někdejší průmyslové továrny Vaňkovka město použilo jako alibi pro asanaci většiny továrních budov a výstavbu nákupního centra na jejich místě. Lekešova společnost Mediagate za pronájem nově rekonstruovaného objektu společnosti Jižní centrum Brno, akciové společnosti plně vlastněná městem, nabídla 150 tisíc měsíčně. Smlouva mezi oběma subjekty byla uzavřena na dobu patnácti let.

„V poměrech České republiky je to věcí nevídanou. A to, co jsem měl možnost vidět v zahraničí, si myslím, že to má minimálně evropský rozměr,“ chválí projekt Wannieck Gallery na dobovém propagačním videu Jižního centra Vlastimil Žďárský, tehdejší místopředseda společnosti. Žďárský, který je dnes předsedou klubu ČSSD v městském zastupitelstvu, je podle občanského sdružení Brnění klíčovou osobou, která „rozhoduje o všem, co se děje nejen na pozemcích vlastněných Jižním centrem Brno, a. s., ale v celém Jižním centru, respektive v celém Brně…“ Spekuluje se tedy i o jeho roli v současné kauze.

Podle oficiálního zdůvodnění společnost Jižní centrum Brno nájemní smlouvu Wannieck Gallery vypověděla kvůli prodlevě v placení nájmu. „Včetně nájmu za březen jsme dlužili 430 tisíc korun. Hned jak nám přišla výpověď jsme dlužnou částku uhradili a požádali o stažení výpovědi. To ale představenstvo Jižního centra odmítlo,“ říká Miroslav Lekeš. „Nepopírám, že měli na takovýto postup právo, přišlo to ale jako rána z čistého nebe. Dopředu jsme neměli žádné signály, že by věc chtěli řešit takto radikálně. Už v minulosti se nám stalo, že jsme se s placením nájemného opozdili, ale vždy jsme své závazky uhradili,“ dodává. Roční rozpočet Wannieck Gallery je podle něj 6 milionů korun, z toho polovinu si je galerie schopna vydělat na pronájmech a na vstupném. Dalšími 3 miliony Miroslav Lekeš činnost galerie každoročně dotuje.

Proč se společnost Jižní centrum rozhodla smlouvu vypovědět, není zřejmé. „S prostorem zatím nemáme konkrétní plán. Chceme najít spolehlivého partnera, který prostor důstojně využije,“ citovala ředitele Jižního centra Jana Zavřela brněnská Mf Dnes. Neoficiálně se spekuluje o tom, že cílem je atraktivní místo v sousedství populárního nákupního centra využít například pro restauraci. Politická reprezentace města se od celé věci distancuje a tváří se, že se jí netýká. „Ne vše, co má v názvu galerie nebo kultura, souvisí s kulturou, kterou mám na úřadě na starosti,“ řekla Mf Dnes náměstkyně pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS). Primátor Roman Onderka (ČSSD) se omezil na konstatování, že „využití prostoru musí být natolik důstojné, aby respektovalo a podtrhlo výjimečnost objektu“.

Výpověď vešla ve známost ve čtvrtek 22. března, tedy v den šedesátých narozenin ředitele galerie Richarda Adama. Na podporu Wannieck Gallery z iniciativy studentů brněnské Filozofické fakulty vznikla petice, kterou přes víkend na internetu podepsalo přes dva tisíce lidí. Galerie sama spustila webové stránky Nerušte galerii (www.nerustegalerii.cz) a podporu jí vyjádřilo také několik desítek umělců a teoretiků umění. Ti současně apelují na všechny potenciální nájemce, aby se – pokud skutečně dojde k vystěhování Wannieck Gallery – o uvolněné prostory neucházeli. „Ohlas veřejnosti je pro nás velice důležitý a moc si ho vážíme. Pokud se nám podaří se s Jižním centrem dohodnout na novém nájmu, myslím, že to bude hlavně díky tomu, že lidé dali najevo, že jim na Wannieck Gallery záleží,“ říká Miroslav Lekeš.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné