STUDENÁ VÁLKA A ARCHITEKTURA. PŘÍSPĚVEK K DEMOKRATIZACI RAKOUSKA PO ROCE 1945
17. 10. 2019 – 24. 02. 2020
Architekturzentum, Vídeň
Rakousko se po druhé světové válce stalo centrální scénou studené války – až do roku 1955 bylo jeho území (včetně Vídně) rozděleno do okupačních zón spravovaných vítěznými mocnostmi, tedy USA, Velkou Británií, Francií a Sovětským svazem. Soutěžení obou politických a ekonomických systémů se výrazným způsobem promítlo i do rakouské architektury. Výstava představuje nejvýraznější poválečné stavby, stejně jako konkrétní protagonisty a témata dobových diskusí v kontextu globálního konfliktu Východu a Západu. Kulturní politiky jednotlivých mocností šly často proti místním tradicím a zájmům, na druhou stranu zdejší architekti tyto kulturní transfery často využili k vlastnímu profesnímu rozvoji.
MIKINA S KAPUCÍ
1.12. 2019 – 12. 4. 2020
Het Nieuwe Instituut, Rotterdam
Výstava v rotterdamském centru architektury a designu sleduje, jakých významů může nabýt zdánlivě bezpříznakový kus oblečení, jakým je mikina s kapucí. Tzv. hoodie, původně praktické ošacení pro dělníky, je podle autorů výstavy snad již posledním oděvem západní módy s politickým nábojem. Jde o oděv komunikující všemožné sociální a kulturní nuance v závislosti na genderu, původu, věku a chování jejího nositele a vypovídající naopak i o předsudcích a politických názorech okolí.
VAN EYCK. OPTICKÁ REVOLUCE
1. 2. – 30. 4. 2020
Museum voor Schone Kunsten, Gent
Belgické muzeum anoncuje vůbec největší výstavu Jana van Eycka (kol. 1390‒1441), která kdy proběhla. Do současnosti se z prací slovutného vlámského primitiva dochovala dvacítka děl, z nichž se zde představí polovina. Výstava probíhá symbolicky ve městě, jehož katedrála ukrývá umělcův Ghentský oltář. Právě osm nově zrestaurovaných panelů vnější strany oltáře bude ústředním dílem výstavy. Van Eyckovy malby doplní dílenské práce, kopie nedochovaných děl a stovka prací jeho současníků.
EDWARD HOPPER
26. 1. – 17. 4. 2020
Fondation Beyeler, Basilej
Jeden z nejoblíbenějších amerických malířů minulého století Edward Hopper (1882‒1967) je znám především svými znepokojujícími obrazy lidské osamělosti plnými napětí, které se odehrávají zpravidla v kulisách moderního života. Švýcarská výstava si klade za cíl akcentovat jeho venkovské scény, krajinomalbu a výjevy z krajiny městské.
STEVE MCQUEEN
13. 2. – 11. 4. 2020
Tate Modern, Londýn
Steve McQueen (*1969) je dnes mezi kulturymilovnou veřejností známý především jako režisér čtyř celovečerních filmů a držitel Oscara za snímek Dvanáct let v řetězech. Do světa kinematografie ale vstoupil z oblasti výtvarného umění (v roce 1999 se stal laureátem Turnerovy ceny), kde pracuje především s pohyblivým obrazem. Mezi témata, jimž se dlouhodobě věnuje, patří otázky identity a historie. Výstava má retrospektivní formu.
BAREVNÍ BOHOVÉ: ZLATÁ EDICE
30. 1. – 30. 8. 2020
Liebighaus, Frankfurt
Frankfurtské muzeum sochařství se po více jak desetiletí vrací k tématu polychromie v antickém sochařství. V roce 2008 projekt Bunten Götter přitáhl značnou pozornost, stejně jako řada jeho revidovaných repríz, které od té doby putovaly po celém světě. Systematické, na původním výzkumu založené odhalování historické podoby antických skulptur se stalo senzací, které se dychtivě chopila světová média. Pozornost budil snědý inkarnát antických těl stejně jako pestré barvy jejich oděvů a šperků; obojí v příkrém rozporu s představou mramorově bělostné antiky. „Zlatá edice“ představuje výstavní tečku za celým projektem, je na ní k vidění 60 recentních rekonstrukcí, nechybí ani ukázky rekonstrukcí z 19. století.
Obsah červnového čísla
redakce obsah červen 2022
Výstavu Jiřího Příhody v Galerii Rudolfinum přibližuje Martin Vaněk. S umělcem Richardem Loskotem hovořily Barbora Šedivá a Katarína Gatialová. A vztahu ruského imperialismu, dědictví byzantské říše a architektury se ve světle aktuálních událostí věnuje Ivan Foletti.
Obsah letního dvojčísla
redakce obsah červenec 2021
21 let skupiny Rafani na umělecké scéně u příležitosti jejich výstavy v Moravské galerii připomíná Viktor Čech. Využití neurovědeckých výzkumů na poli estetiky představuje Tereza Hadravová. Se slovenskou umělkyní Ilonou Neméth vedla rozhovor Jana Močková. A probíhající...
výstavní tipy - tuzemské
redakce tipy zima 2019
Redakce doporučuje: Umění v nouzi – Kader Attia – Neoklasicismus v Plzni – Barbora Kleinhamplová v Startpoint 2019 – Šimon Caban
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?