Vysočina má čtyři nové památky

Pepa Ledvina zprávy únor 2021

Seznam kulturních památek kraje Vysočina se v závěru loňského roku rozrostl o čtyři položky: kovárnu se zvonicí v obci Věžnice, bývalou poštovní stanici ve Stonařově, drážní objekt v železniční stanici Rozsochy a kulturní dům v obci Mnich postavený na přelomu 40. a 50. podle návrhu Jiřího Krohy.

Objekty jsou většinou v neutěšeném stavu a některým z nich hrozila demolice. V majitelích novopečených památek nevyvolalo rozhodnutí Ministerstva kultury žádné nadšení, někteří se proti němu plánují odvolat.
„Vedlejší drážní objekt v Rozsochách se zachoval v mimořádně autentické podobě. Je reprezentantem kvalitního železničního stavitelství, o čemž svědčí nejen maximální péče o každý detail stavby, ale také množství zdobných či řemeslně provedených architektonických prvků,“ popisuje kvality drobné funkční stavby dokončené v roce 1904 Miloslav Záškoda z telčského pracoviště Národního památkového ústavu. Její majitel, státní organizace Správa železnic, s ní má ale jiné plány. „Pro nás jde o majetek zbytný, chceme tady budovat moderní železnici. Zažádali jsme pana ministra o přehodnocení,“ vyjádřil se pro Českou televizi náměstek brněnské Správy železnic Pavel Šprdlík.

Správa železnic byla v minulosti kritizována za přístup k jiné kulturní památce ve svém majetku – železničnímu mostu v Praze na Výtoni. Státní organizace dlouhodobě památku nijak neudržovala a následně zažádala Ministerstvo kultury o sejmutí památkové ochrany s argumentem, že oprava zkorodované konstrukce již není možná. Ministerstvo to odmítlo a Správa železnic změnila názor až po iniciativě ze strany pražského magistrátu, který nechal vypracovat posudek dokládající, že stavbu opravit lze. Aktuálně se připravuje vypsání architektonické soutěže.

Podobně se aktuálně setkávají s odporem plány Správy železnic bourat desítky nevyužívaných menších nádraží a drobných drážních objektů. Kritici poukazují na to, že organizace k tomuto řešení přistupuje, aniž by se pro stavby předtím jakkoli pokoušela najít alternativní využití. Loni se místní postavili proti chystané demolici nádražíčka v Chotyni v Hrádku nad Nisou. Demolici bylo zabráněno až tím, že byla stavba zapsána mezi kulturní památky.

Také kovárna se zvoničkou stojící ve Věžnici, obci s ani ne 500 obyvateli, měla jít původně k zemi. „Stav je havarijní. Obec to kupovala v roce 2017 za symbolickou cenu od bývalé paní majitelky. Kupovalo se to hlavně proto, aby se to zbouralo,“ vyjádřil se starosta David Drahoš pro ČT. Do nezbytné opravy střechy prý radnice může investovat sto tisíc, další prostředky chce hledat v dotačních programech. Jestliže ve Věžnici uvažují o opravě, starosta Mnichu Petr Čekal by místní kulturní dům ze seznamu památek nechal rád vyjmout, do stavby podle něj totiž zatéká.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné