Ústí: Dům umění a Hraničář

Josef Ledvina zprávy duben 2016

Ústí nad Labem – Na začátku března se návštěvníkům otevřel nový Dům umění Ústí nad Labem. Sídlí v Klíšské ulici v zrekonstruovaném rozlehlém prostoru někdejší menzy a jeho zřizovatelem je ústecká Fakulta umění a designu. První výstava je věnována pedagogu fakulty a pevné součásti ústecké scény malíři, grafikovi a autorovi textilních šperků Jaroslavu Prášilovi (do 8. dubna), další výstavní termín je vyhrazen Ústím rovněž spojenému fotografovi Pavlu Baňkovi.

Regionální ukotvenost má nová instituce propojovat s internacionální přesahem. „Začínáme sice výstavami českých autorů Jaroslava Prášila a Pavla Baňky, ale naší základní ambicí je realizace mezinárodního výstavního programu. To se projeví již v podzimní části letošní sezony. Především bychom se chtěli zaměřit na společné produkce větších putovních výstavních projektů s partnery ze zahraničí,“ naznačil, jakým směrem by se program v budoucnu ubírat Michal Koleček, proděkan Fakulty umění, jeden z těch, kdo za vznikem Domu umění stojí.

Kulturní nabídku severočeské metropole na poli současného vizuálního umění navíc aktuálně rozšířil nově koncipovaný program Galerie Hraničář, součásti kulturního centra Hraničář Ústí, v němž například působí ústecké Činoherní studio. Galerie navázala spolupráci s progresivní drážďanskou institucí Deutsche Hygiene Museum a jejím výsledkem je výstava Dům módy (do 13. července) koncipovaná Richardem Loskotem a připravená trojicí kurátorů, Václavem Janoščíkem, Martinou Johnovou a Terezou Chaloupkovou. Věnována je fenoménu „fast fashion“, čili rychlé módy, jeho důsledkům sociálním a environmentálním. Téma samotné je odvozeno z výstavy v Drážďnech, kde jde ovšem o akci s větším důrazem na edukativní stránku, její pendant v Ústí je proti tomu více výstavou současného umění.

Spolupráce Hraničáře s DHM má mít dlouhodobější charakter. „Jsme jakousi bárkou, která se přidala k velké zaoceánské lodi a nemůžeme si tedy příliš vyskakovat. Máme domluvenou spolupráci na dva roky, nyní tedy přebíráme témata DHM, jako je nynější fast fashion, poté přijde na řadu stud a nakonec jazyk. Do budoucna si ale troufáme na to, že se role obrátí a Hraničář bude tím, kdo bude určovat aktuální problematiku,“ okomentoval situaci pro portál Artalk Richard Loskot.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné