Týden výtvarné kultury
Silvie Šeborová zprávy duben 2010
Brno – Ve dnech 8. až 14. března proběhl v Brně první ročník tzv. Týdne výtvarné kultury (TVK).
Hlavním iniciátorem akce byl vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Radek Horáček. To ovlivnilo i podobu celé akce, do které se kromě brněnských galerií a muzeí, jež už několik let úspěšně spolupracují na pořádání muzejních nocí, aktivitě zapojily i vysoké školy – Masarykova univerzita a Fakulta výtvarných umění VUT.
V rámci TVK ve zúčastněných institucích probíhaly animace, setkání s výtvarníky, diskuse, přednášky, performance, projekce a koncerty. Řada akcí Domu umění či Moravské galerie, které připravují doprovodné programy v každém týdnu, by se sice uskutečnila tak jako tak, ale celkově počet doprovodných programů stoupl. Průměrně jich v Brně proběhne mezi třiceti a čtyřiceti týdně, v týdnu od 8. do 14. března jich bylo kolem padesáti. Konání TVK též přilákalo pozornost regionálních médií, což se odrazilo i na vyšší návštěvnosti některých akcí.
Za největší přínos akce lze považovat účast studentů na přípravě a realizaci doprovodných akcí. Mnohé z workshopů či animací vedli studenti Pedagogické fakulty či Fakulty výtvarných umění. Příkladem dobře připraveného a netradičně pojatého workshopu byl ten, kterým studentky Ateliéru tělového designu FaVU ozvláštnily výstavu kreseb ze sbírek Moravské galerie. V každé z místností bylo možné věnovat se jiné aktivitě; například prohlédnout si část výstavy potmě jen s mihotajícím světlem v ruce, pomocí dataprojektoru a fólie jednotlivé kresby dotvářet či si výstavu sám nasvítit barevnými světly.
Z počtu zájemců však bylo zřejmé, že publiku více vyhovují akce, do kterých se nemusí samo aktivně zapojovat. Za velkého zájmu veřejnosti proběhla debata s Viktorem Pivovarovem v Pražákově paláci, na setkání s Veronikou Bromovou a Kateřinou Vincourovou v Domě pánů z Kunštátu se dokonce někteří zájemci kvůli značnému počtu účastníků nedostali. S významnými výtvarníky se návštěvníci mohli setkat i v ostatních prostorách, například ve Wannieck Gallery svou výstavou provedl Stanislav Diviš, v Muzeu města Brna Milan Magni.
Dětská hřiště v galeriích
Silvie Šeborová téma únor 2024
Součástí českých galerií a muzeí umění se čím dál častěji stávají herny, interaktivní zóny či zkrátka prostory, které slouží nejen lektorským aktivitám, ale hlavně individuálním návštěvníkům s dětmi. Cílem je přilákat tuto skupinu do galerií, zprostředkovat jí...
Svědectví vetkané do vzoru látky
Silvie Šeborová recenze duben 2021
V Africe, především pak té subsaharské, se jednotlivé kmeny poznávaly podle způsobu pletení vlasů, jejichž úprava je výpovědí o pohlaví, věku či společenském postavení jedince, případně připomínkou životně důležité události jako je sňatek či narození dítěte.
Petr Veselý: I barva je materiál
Silvie Šeborová rozhovor červenec 2023
Petr Veselý patří k významným současným českým malířům. A to i přesto, že o své postavení nebojuje snahou se za každou cenu zviditelnit, prezentovat svoje názory a být viděn na co nejvíce výstavách. To ho spíš potkáte na vycházce se psem u jundrovských břehů Svratky. S...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?