Stirlingova cena pro Rogerse
Filip Šenk staveniště prosinec 2009
Richard Rogers, přesněji ateliér Rogers Stirk Harbour + Partners, byl oceněn Stirlingovou cenou za stavbu Maggieʼs Centre v Londýně.
Jedná se o drobnou budovu s velkým posláním – vytváří zázemí lidem smrtelně nemocným rakovinou. Oceněný ateliér dokázal vytvořit výraznou a zároveň velmi citlivou a v interiéru intimní architekturu. Nadneseně ji lze označit za větší altán. Prostředí jistě příjemnější než obvyklá sterilita nemocnic.
Dvoupodlažní interiér je velmi světlý, vzdušný a útulný, podporovaný vhodnou skladbou použitých materiálů. Jak v rozhovoru po ocenění potvrdil sám Richard Rogers (v příznačně jasně růžové košili), jde o vcelku jednoduchou stavbu z tradičních materiálů – ovšem s formou, která patří do 21. století. Doplňme, že ani výrazná oranžová barva vnějších stěn není náhodná, je cílenou vizuální podporou pro nemocné.
Maggieʼs Center sice patřilo k favoritům na ocenění (kurz 4 : 1), nicméně za nejpravděpodobnějšího kandidáta na zisk ceny bylo označováno funkcionalisticky střídmé dánské Fuglsang Kunstmuseum od Tony Fretton Architects (3 : 1). Do užšího finále se dostala i další stavba Richarda Rogerse, španělské vinařství Bodegas Protos; dalšími vybranými stavbami byly budova na londýnském Aldermanbury Square od Eric Parry Architects, městské zdravotní středisko Kentish v Londýně od AHMM a poněkud překvapivě také Liverpool One Masterplan od BDP.
Cena nesoucí jméno britského architekta Jamese Stirlinga je od roku 1996 každoročně udělována Královskou společností britských architektů (RIBA) autorům „stavby, která je nejvýznamnějším počinem pro vývoj architektury za uplynulý rok“. Vítězný ateliér obdrží 20 000 liber.
Získaným oceněním se lord Rogers zařadil po bok lorda Fostera a ateliéru Wilkinson Eyre, kteří Stirlingovu cenu získali již dvakrát. Dlužno dodat, že v roce 2006 cenu obdržel jeho ateliér Richard Rogers Partnership.

Veřejná knihovna jako experiment a hybridní prostor
Filip Šenk architektura zima 2019
Veřejné knihovny patří k nejzajímavějším stavbám, které v současnosti vznikají. Myslím, že nebudu příliš přehánět, když je označím za klíčová experimentální místa informační doby. Pokusím se to ozřejmit na příkladu dvou nedávno dokončených knihovních budov:...

LABORATORNÍ SHROMAŽDIŠTĚ
Filip Šenk architektura září 2022
Při obcházení nové budovy Fakulty humanitních studií v pražské Troji se v jeden moment obloha na dvojité fasádě budovy zrcadlí tak přesvědčivě, až se hrana domu ztrácí a stavba se jeví zcela křehce a lehce. Hovořit o křehkosti není v tomto případě nijak nadnesené,...

Technologické centrum UMPRUM
Filip Šenk architektura duben 2022
Nejen v odborné architektonické obci se často připomíná nelichotivá skutečnost, že v centru hlavního města citelně chybí současná architektura veřejné povahy. A když už se taková stavba objeví, měli bychom jí věnovat zvýšenou pozornost. Technologické centrum UMPRUM bude...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?