Šmarda střídá Staňka

Jan Skřivánek zprávy červen 2019

Praha – Novým ministrem kultury by se v následujících dnech či týdnech měl stát třiačtyřicetiletý starosta Nového Města na Moravě a místopředseda ČSSD Michal Šmarda. V době uzávěrky červnového čísla nicméně ve funkci dál zůstával Antonín Staněk. V půlce května sice oznámil rezignaci k 31. květnu, vzápětí se však nechal slyšet, že byl k demisi dotlačen předsedou strany a že o jeho odchodu by měl rozhodnout prezident Miloš Zeman. Ten využil možnosti nepřijmout demisi podanou samotným ministrem a obrátil se na předsedu vlády, aby Staňka ve funkci ponechal minimálně do doby než policie rozhodne o jím podaných trestních oznámeních na bývalé ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc.

Předseda ČSSD Jan Hamáček nicméně bezprostředně po schůzce Staněk-Zeman oznámil jméno nového kandidáta na ministra a požádal premiéra Andreje Babiše, aby Staňka z funkce odvolal. Demisi podávanou prostřednictvím předsedy vlády prezident podle ústavních právníků nemůže nepřijmout. Kdy tak premiér učiní a jak se pak prezident zachová, však nebylo v době uzávěrky jasné.

Michal Šmarda je členem ČSSD od svých osmnácti let, jedním ze čtyř řadových místopředsedů strany byl zvolen letos v březnu. Ve stranickém referendu hlasoval proti vstupu ČSSD do koaliční vlády s ANO. Že do čela ministerstva strana navrhne opět někoho z Moravy, se spekulovalo hned poté, co Antonín Staněk oznámil svou rezignaci. Má se jednat o vstřícný krok směrem k moravskému křídlu ČSSD a vyvažování vnitrostranických tlaků. Že nový ministr je současně místopředsedou strany by mohlo znamenat, že bude mít větší politickou váhu, není to však zárukou. Místopředsedy svých stran byli i ministři Jiří Besser (STAN) a Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Je potřeba, aby byl ministr schopen komunikovat nejen v rámci svého resortu, ale také o ostatních tématech politiky. Michal Šmarda je zkušený manažer a vyjednávač, a to resort kultury nyní potřebuje. Jsem přesvědčen, že je schopen naplnit ta očekávání, která od resortu kultury mám. To znamená – uklidnit situaci, obnovit komunikaci se zaměstnanci a samozřejmě dotáhnout do konce výběrové řízení na obě pozice, které jsou teď volné – ředitel Národní galerie a ředitel Muzea umění v Olomouci,“ vysvětlil výběr Šmardy Jan Hamáček.

Starostou desetitisícového Nového Města na Moravě je Michal Šmarda od roku 2010, předtím působil jako poradce a asistent poslanců ČSSD. Vysokoškolské vzdělání nemá, je absolventem gymnázia. Jako své zájmy na stranickém webu uvádí: „cestování, historická a sci-fi literatura a film, cyklistika, lyžování, divadlo, astronomie“. Problematikou kultury se nikdy speciálně nezabýval. „Fakticky největší zkušenost mám v rámci komunální politiky a v rámci toho, že deset let zřizujeme příspěvkové organizace tady na úřadu. Plus předtím mám zkušenost z doby, kdy jsem působil jako poradce některých poslanců a senátorů ČSSD a kdy jsme řešili problematiku památkové péče a podobně. To je největší zkušenost,“ řekl Šmarda Aktuálně.cz. Jeho nominace na post ministra byla záležitostí pouhých několika dnů. „Měl jsem jen strašně málo času na rozmyšlenou, celý proces trval jen asi dva a půl dne,“ řekl Žďárskému deníku.

Zatímco Andrej Babiš se v médiích pozastavoval nad nedostatkem odbornosti kandidáta na ministra, přinejmenším část opozice jej předem neodmítá. „Já úplně na odborníky na ministerstvu nevěřím a hnutí ANO nám ukázalo, že odborníci rozhodně nejsou samospása,“ vyjádřil se pro Aktuálně Petr Gazdík (STAN). Za setrvání Antonína Staňka ve funkci u prezidenta aktivně loboval předseda komunistů Vojtěch Filip.

Ještě 9. května vyjádřilo vedení ČSSD Antonínu Staňkovi podporu, pouze jej vyzvalo, aby vzniklou situaci co nejdříve uklidnil a do konce měsíce připravil výběrová řízení na místa ředitelů, které o Velikonocích odvolal. Odpoledne 15. května ale Staněk na výzvu Jana Hamáčka oznámil svou rezignaci. Ke změně postoje stranického vedení patrně přispěly stále přibývající podpisy pod výzvou k ministrovu odstoupení (ke konci května petici podepsalo bezmála 10 tisíc lidí) i Staňkovo neohrabané vystupování v médiích. Opakovaně například nebyl schopen odpovědět, s jak velkým rozpočtem ministerstvo kultury hospodaří.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné