Šalda pro Pachmanovou
Johanka Lomová zprávy červenec 2014
Praha – Držitelkou ceny F. X. Šaldy se stala Martina Pachmanová za knihu Zrození umělkyně z pěny limonády: Genderové kontexty české moderní teorie a kritiky umění, kterou loni vydalo nakladatelství autorčiny domovské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Po Jarmile Vackové, Haně Rousové a Mileně Bartlové se stala čtvrtým historikem umění, který toto ocenění získal.
Během slavnostního ceremoniálu v prostorech Sovových mlýnů v Museu Kampa Martina Pachmanová poděkovala všem, kteří jí projevili důvěru, a také výboru nadace, která od roku 1995 uděluje cenu, a stará se tak o kultivaci psaní o umění. Ceremoniálem prováděl básník Jaromír Typlt a dvě tematické písně (Šalda by byl rád a Moje hrdina) pro Martinu Pachmanovou zazpívala Pavla Jonsson, členka kapely Zuby nehty. Laudatio pronesla Marie Rakušanová.
Cenu F. X. Šaldy uděluje stejnojmenná nadace za „vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky (zejména literární, divadelní, výtvarné, filmové, televizní, hudební atd.), za mimořádné ediční počiny a práce uměleckohistorické“. Ačkoli cenu Martina Pachmanová dostala především za svou poslední knihu, během dosavadní kariéry se postupně dotkla všech zmíněných kategorií. Zrození umělkyně z pěny limonády je tedy prací uměleckohistorickou, předcházelo jí sestavení antologie publicistických textů zaměřených na postavení žen ve výtvarné kultuře na počátku 20. století (ve spolupráci s Libuší Heczkovou, kniha doposud nebyla vydán) a Martina Pachmanová je také autorkou výtvarných recenzí pro časopis Ateliér, Umělec nebo třeba Revue Labyrint. Navíc je laureátka také kurátorkou (aktuálně probíhá její výstava Vlasty Vostřebalové-Fischerové v Galerii hlavního města Prahy) a pedagožkou (na Vysoké škole uměleckoprůmyslové přednáší dějiny poválečného umění).
Dalšími nominovanými v letošním roce byli filmová historička Kateřina Svatoňová, historik umění Tomáš Winter a spisovatel a novinář Viktor Šlajchrt. Kateřina Svatoňová se v knize Odpoutané obrazy věnuje vystoupení obrazu z dvojdimenzionální plochy a jeho postupnému přechodu do jiného typu prostoru (podtitul knihy zní Archeologie českého virtuálního prostoru). Podobně průkopnická je i publikace Palmy na Vltavě od Tomáše Wintra, která mapuje primitivismy a reflexe mimoevropských kultur v českém umění. Viktor Šlajchrt byl nominován za knihu Okamžiky umění: Díla, legendy, provoz.
Nadační fond Společnosti F. X. Šaldy vyslovil také zvláštní uznání dvojici autorů: matematikovi Petru Vopěnkovi za knihu Hádání v hospodě (s přihlédnutí k druhému vydání knihy Podivuhodný květ českého baroka a celoživotnímu dílu) a profesoru Lancaster University Dereku Sayerovi za publikaci Prague: Capital of the Twentieth Century – A Surrealist History, v níž Prahu popisuje jako případovou studii obecnějších úvah o evropském modernismu.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?