Říjen plný cen
Josef Ledvina zprávy listopad 2014
Paraha/Brno – Říjen byl bohatý na udílení všelikých státních i nestátních ocenění, z nichž některá dostali i výtvarní umělci a architekti, případně lidé s těmito oblastmi lidského konání jinak profesně spjatí. Všechny ceny jsou svým způsobem důležité. Abychom žádnou z nich nevynechali a přitom neměli čtyři zprávy o cenách a medailích, shrnuli jsme je do jedné delší.
K 28. říjnu rozdalo svou sadu cen za počiny v rozličných kulturních oblastech Ministerstvo kultury, samotný předávací ceremoniál proběhnul v dvoraně Veletržního paláce o několik dní dříve. Ze čtrnácti nominovaných vybrala porota pro ocenění za zásluhy o české výtvarné umění Stanislava Kolíbala (*1925). Kolíbalovu práci charakterizují minimalistické formy v osobitém protnutí s existenciální metaforikou. Patří ke klíčovým osobnostem generace umělců nastupujících na scénu v 60. letech a následně v normalizačním období proskribovaných.
Za přínos české architektuře vyznamenalo ministerstvo Ladislava Lábuse (*1951). Jako jediného kandidáta ceny jej nominovala Česká komora architektů. Ve zdůvodnění komora Lábuse označila za „jednu z nejvýraznějších žijících legend české architektury“. Ač generačně spřízněn s architekty nastupujícími v 80. letech pod egidou postmoderny, vyhýbá se Lábus ve své práci křiklavějším architektonickým exhibicím. K jeho nejznámějším realizacím patří rekonstrukce Paláce Langhans, za niž také v roce 2003 získal Grand prix Obce architektů. Významné je i jeho intenzivní působení pedagogické.
O roku 1990 vede ateliér na Fakultě architektury ČVUT, letos se stal tamtéž děkanem.
Státní cenu za překlad ministerstvo udělilo překladateli a literárnímu teoretiku Jiřímu Pecharovi (*1929). V Pecharově rozsáhlém překladatelském portfoliu najdeme Proustovo Hledání ztraceného času, surrealistické manifesty, spisy Freudovy nebo Wittgensteinova Filosofická zkoumání.
Státní ceny a ceny Ministerstva kultury jsou spojeny s finanční odměnou ve výši 300 tisíc korun. Vedle jmenovaných kategorií jsou jimi vyznamenávány počiny na poli divadla, hudby a kinematografie a audiovize.
Laureátem Ceny Michala Raného udělované Moravskou galerií v Brně a Společností přátel Moravské galerie se stal Václav Stratil (*1950). Porota vyzdvihla jeho přínos pro brněnský umělecký život i jeho dlouholeté pedagogické působení na brněnské Fakultě výtvarného umění. Stratil pochází z Olomouce, odkud se počátkem 80. let přesunul do Prahy. Na sklonku let devadesátých začal učit na brněnské FAVU – nejprve jako vedoucí Ateliéru kresba později Ateliéru intermédia – a v Brně se tehdy také natrvalo usadil. K Stratilově základní tvůrčí strategii patří autobiografické návraty a střídání převleků (jak ve smyslu doslovném tak ve významu náhlých proměn výrazových prostředků). V 80. letech zaujal monochromatickými rýsovanými kresbami, v letech devadesátých zkoumá vlastní identitu v cyklu Řeholní pacient a fotograficky apropriuje Boštíkovy obrazy, později se vrací k expresivní malbě, jíž se věnoval ve svých olomouckých počátcích. Moravská galerie na příští rok připravuje Stratilovu rozsáhlou laureátskou výstavu s důrazem na jeho práce z posledních patnácti let.
Cenu Michala Raného, jež je pojmenována na památku předčasně zesnulého nadaného brněnského malíře, je udělována každé dva roky, přičemž „jedním z kritérií výběru laureáta je také jeho vliv na mladou generaci.“ V minulosti jí byli mezi jinými vyznamenáni Dalibor Chatrný, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová nebo Daniel Balabán.
Krátkou historii má za sebou Cena Věry Jirousové pro mladé i etablované kritiky výtvarného umění. V kategorii mladých kritiků do 26 let uspěla studentka teorie a dějin umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Anežka Bartlová. Mezi etablovanými kritiky pak porotu nejvíce zaujal společensky kritický hlas Terezy Stejskalové. Stejskalová svou profesní dráhu spojila především s Kulturním čtrnáctideníkem A2, editorsky rovněž spravuje online platformu A2larm.
Deklarovaným cílem cen Věry Jirousové za kritiku je zviditelnění tohoto v Česku málo reflektovaného oboru. Poprvé byla udílena loni, kdy jí získala Tereza Jindrová a zakladatel časopisu Umělec Ivan Mečl. Cena vznikla ve spolupráci Centra současného umění MeetFacory, INI Gallery a Českých center z iniciativy umělce Dušana Zahoranského.
Na Svátek české státnosti rozděloval medaile také Miloš Zeman. Výtvarné umění přišlo tentokráte zkrátka. Za zásluhy o stát v oblasti umění vyznamenala hlava státu režiséra Filipa Renče (*1965) nebo zpěvačku Lucii Bílou (*1966). Renč vedle Zemanova předvolebního spotu zaujal diváky České televize volným pokračováním seriálu Sanitka, který byl v médiích kritizován za šíření xenofobních stereotypů.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?