Ředitelky a ředitelé
Johanka Lomová zprávy únor 2013
Brno, Olomouc, Plzeň – Novou ředitelkou brněnského Domu umění se na základě výběrového řízení stala Terezie Petišková, v Galerii města Plzeň zase Zuzana Motlová vystřídala Václava Malinu. Nové ředitele hledá také Moravská galerie v Brně a Muzeum umění Olomouc.
Brněnský Dům umění čelil od jara loňského roku vlně kritiky ze strany města. Zřizovatel vyčítal tehdejšímu řediteli především malou návštěvnost. Vypsané výběrové řízení na post ředitele galerie bylo avizováno jako otevřený konkurz, ve kterém mohl dosavadní ředitel Rostislav Koryčánek obhájit svou pozici. Aby k tomu však náhodou skutečně nedošlo, měli zástupci města v komisi většinu. Celkem se do výběrového řízení přihlásilo pět uchazečů, pouze Petišková a Koryčánek souhlasili se zveřejněním svých jmen a znění projektů.
Koryčánek se ve svém projektu odvolává především k stávajícímu programu i k partnerům, se kterými Dům umění spolupracuje. Současnou podobu Domu umění podle jeho názoru charakterizuje: „výtvarné umění ve veřejném prostoru, fotografie, architektura, umělecká generace do 35 let, hraniční formáty (na rok 2014 je plánována výstava tematizující fenomén počítačových her), nová média, středoevropský prostor.“ Znatelný je také důraz kladený na dialog s nemainstreamovými a progresivními institucemi doma i v zahraničí. Ten měl podle Koryčánkova plánu směřovat k pořádání mezinárodního putovního bienále současného umění Manifesta v roce 2018. Koryčánek chtěl také pokračovat v úspěšných projektech Brno Art Open / Sochy v ulicích, který v době jeho ředitelství získalo mezinárodní renomé, a Brněnský architektonický manuál, jenž samá inicioval.
Poslední dva zmíněné projekty chce dále rozvíjet také nová ředitelka Terezie Petišková. Ve svém projektu však oproti Koryčánkovi nezmiňuje další konkrétní přehlídky, ani žádný ambicióznější cíl. Petišková chce ve výstavním programu kombinovat monografické a tématické výstavy, v rámci nichž se plánuje věnovat mezigeneračnímu dialogu. Důležitou součástí její činnosti má být lektorské oddělení a spolupráce s pedagogickými fakultami, která má vést k vyšší návštěvnosti. Terezie Petišková vystudovala dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně. V 90. letech vedla brněnskou Galerii mladých a dnes působí na univerzitě v Ústí nad Labem. Byla též autorkou výstavy Československý socialistický realismus 1948–58 v Galerii Rudolfinum.
V současné době probíhá otevírání obálek uchazečů o post ředitele Moravské galerie v Brně. Konkurz uzavřený k poslednímu prosincovému dni bude pokračovat počátkem února, kdy by měl být oznámen počet přihlášených a mělo by proběhnout druhé kolo řízení v podobě osobního rozhovoru před komisí jmenovanou Ministerstvem kultury. „Informace o výsledcích řízení budou zveřejněny aktuálně po jeho ukončení ve formě tiskové zprávy na webových stránkách MK,“ informuje ministerstvo s tím, že v průběhu konání výběrového řízení žádné další informace sdělovat nebude. Dnes již bývalý ředitel Moravské galerie, Marek Pokorný rezignoval dobrovolně na podzim 2012 poté, co podle svých slov naplnil plány, které si na počátku svého ředitelství stanovil.
Podobně jako v Moravské galerie, také v Olomouci odchází stávající ředitel z vlastní vůle. Po 23 letech ve vedení Muzea umění Olomouc se Pavel Zatloukal rozhodl k 31. březnu odejít do důchodu. Zatloukal byl ředitelem muzea bez přestávky od roku 1990. Za dobu jeho vedení bylo olomoucké muzeum chváleno především za zdařilou rekonstrukci Arcidiecézního muzea. Požadavky na ředitele muzea s druhou největší sbírkou umění v republice jsou již tradičně velmi obecné: magisterský nebo inženýrský titul, znalosti z oblasti muzeologie a oboru dějin umění, praxe s řízením kolektivu a znalost jednoho světového jazyka. Možnost přihlásit se do výběrového řízení byla uzavřena k poslednímu lednovému dni.
Od 1. února má novou ředitelku Galerie města Plzeň. Po dvanácti letech ve funkci střídá Václava Malinu Zuzana Motlová, jeho dosavadní zástupkyně. Na funkci bylo vypsáno veřejné výběrové řízení, do kterého se přihlásili celkem čtyři uchazeči. Zuzana Motlová působí v galerii od roku 2010 a do budoucna by instituci ráda otevřela mladým umělcům. Zuzana Motlová je absolventkou Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Zachránkyně malby
Johanka Lomová zahraničí září 2018
U příležitosti svých šedesátých narozenin je Jutta Koether představena retrospektivní výstavou v mnichovském muzeu Brandhorst. Z bohatého spektra přístupů, které autorka od konce 80. let využívá, je zde k vidění především malba.
Ztracené sebevědomí
Johanka Lomová recenze duben 2018
Zhang Xiaogang a Wang Guangyi v GHMP / Výstavu čínských malířů v Galerii hlavního města Prahy by šlo jednoduše vztáhnout k aktuální politické situaci a vystavení prací Zhang Xioganga a Wang Guangyie chápat jako výsledek specifické formy česko-čínských zahraničních...
Psaní dějin uměním
Johanka Lomová výstava prosinec 2017
O kosmos hino kalo v Brně / Moravská galerie v Brně připravila v českém kontextu výjimečnou výstavu. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury ukazuje, jak vypadá umění, které reflektuje existenci romské menšiny. Divák je zde konfrontován s množstvím děl vztahujících se k...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?