Procento v nedohlednu
Kateřina Černá zprávy listopad 2008
Praha – Podle návrhu státního rozpočtu, který vláda v říjnu předložila do parlamentu, by ministerstvo kultury mělo v příštím roce získat 0,72 procent ze státního rozpočtu, což odpovídá zhruba 8,3 miliardám korun. V reálných číslech to v meziročním srovnání představuje pokles o půl miliardy korun. Cíl dávat na kulturu 1 procento ze státního rozpočtu, ke kterému se formálně hlásí všechny vlády od roku 2001, zůstává nenaplněn.
Zatím nejvyššího zastoupení v rámci státního rozpočtu (0,88 procent) dosáhla kultura v roce 1999. Od té doby její podíl klesl a dlouhodobě kolísá kolem 0,7 procent. „O procentu se dlouho mluví a dosud se nic nestalo. Podílem výdajů lze přitom posuzovat péči o kulturu,“ říká Marta Smolíková, ředitelka společnosti ProCulture, která se problematikou kulturní politiky dlouhodobě zabývá. Jedno procento na kulturu, které je obvyklé nejen v západní Evropě, ale i v mnohých postkomunistických zemích, je podle kulturních manažerů nutností – pokud stát uznává hodnoty, které kultura přináší.
S ostrou kritikou vlády v této věci vystoupil v polovině září Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody. „Vládní kulturní politika je zahanbující a je v ostrém protikladu k proklamacím o vyspělé kulturní zemi [...]. Slovo představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou v tomto světle nedůvěryhodná,“ praví se v otevřeném dopise, který svaz adresoval ministrovi kultury.
Svaz vyzývá k naplnění slibu z programového prohlášení současné vlády, že „prosadí zvýšení podílu výdajů státního rozpočtu na podporu kultury postupně až na 1 % státního rozpočtu“, kritizuje nízké platy zaměstnanců v kulturním resortu („Čistý výdělek mnohých našich zaměstnanců se nachází i pod hranicí 10 000 Kč!“) a varuje před tím, aby snaha vlády snížit počet míst ve státní správě nevedla k další personální destabilizaci kulturních institucí.
Největší část z rozpočtu Ministerstva kultury, 5 miliard korun, je určena pro příspěvkové organizace ministerstva, mezi něž patří řada státních muzeí a galerií. Jde například o Národní galerii, Moravskou galerii v Brně nebo Národní památkový ústav. Speciálně na záchranu a obnovu kulturních památek je vyčleněno dalších 760 milionů korun. Oblast takzvaného živého umění (divadlo, hudba, tanec, výtvarné umění, literatura), pod níž se skrývají mnohé kulturní granty, by mělo ministerstvo podpořit necelými 500 miliony korun.
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2019
Knihy pod stromeček: Umění loutky – Pracoval jsem mnoho – Inteligence obrazu a jazyk dějin umění – Umění a iluze – Obrazy a předobrazy – Krásná jizba
knižní tipy
Kateřina Černá tipy červen 2022
Buckminster Fuller – Jitka Svobodová – Ladislav Lábus – Wittlichův Rodin – Rozhovor s Krištofem Kinterou – Jan Kotěra: Mýtus architekta
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2020
Knihy pod stromeček: Chrám umění Rudolfinum – Antické umění ve sbírce Národního muzea – Tomáš Vaněk – Architektky – Teorie obrazu v raném křesťanství – Příběh malířství
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?