Pro turisty a středočechy

Johanka Lomová zprávy duben 2012

Praha – Po téměř tříleté rekonstrukci byly koncem března znovu zpřístupněny výstavní prostory bývalého Českého muzea výtvarných umění v pražské Husově ulici. Výstavy se nyní budou konat pouze v prvním patře, částečně rozšířeném, v přízemí bude sídlit informační centrum, prodejna suvenýrů a kavárna. V podzemí bude multimediální prezentace kraje složená z výjevů s historickým obsahem. Nové centrum nese název GATE a jeho provozovatelem je Středočeská turistická a informační služba (STIS), akciová společnost plně vlastněná Středočeským krajem.

Náklady na rekonstrukci objektu se vyšplhaly na 48 milionů korun. Výdaje spojené se samotným provozem informačního centra a galerie nejsou stanovené. Podle ředitele společnosti Jiřího Doležala má být centrum finančně soběstačné, a i proto je důležitou součástí provozu budovy restaurace, obchod a pronájem kancelářských prostor. „Výdělečnost stojí na prvním místě,“ dodává tisková mluvčí Věra Popovičová. Výstavní plán i vyjádření zástupců STIS jasně ukazují, že centrum se má orientovat především na zahraniční návštěvníky Prahy.

Galerie Středočeského kraje (GASK), nástupkyně Českého muzea výtvarných umění, které budovy v Husově ulici patří, na svých internetových stránkách uvádí GATE jako svou součást, na program centra však nemá přímý vliv. Podle Jiřího Doležala STIS s odbornou veřejností spolupracuje, jméno konzultantky „se zkušenostmi z Čech i ze zahraničí“ však nechtěl prozradit. S tím, že by galerie měla vlastního kurátora, nepočítá, nebrání se však jejich najímání na jednotlivé výstavní projekty.

Zahajovací výstava, která potrvá do půlky května, je věnována dílu Františka Drtikola. Je na ní k vidění 89 fotografií zapůjčených ze soukromých zahraničních sbírek. Výstavu „na klíč“ připravil renomovaný berlínský galerista Rudolf Kicken, který s dílem Františka Drtikola i dalších mistrů české avantgardní fotografie obchoduje. Kolik STIS za výstavu zaplatil, nechtěl Doležal specifikovat.

Po Drtikolovi bude následovat výstava malíře Francise Bacona v dialogu s českým spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Projekt byl podle Doležala natolik finančně přitažlivý, že nešel odmítnout. V rámci této výstavy proběhne také dražba jednoho z vystavených děl. Koncem srpna pak galerie uvede výběr z mladého umění Středočeského kraje a do budoucna se chce zaměřit na umělce spojované s tímto regionem.

Poslední výstava Českého muzea výtvarných umění se v Husově ulici uskutečnila na jaře 2009. Uzavření muzea předcházelo odvolání ředitele Ivana Neumanna začátkem února téhož roku. Oficiálním důvodem byla jeho liknavost při stěhování muzea do Kutné Hory, neoficiálně se hovořilo o tom, že kraj chce domy v centru Prahy využít pro komerční účely. „Spekulace ohledně stavu a budoucího využití komplexu v Husově ulici je v tento moment lichá. (…) Muzeum mimo svou hlavní činnost v Kutné Hoře bude nadále zajišťovat výstavní program ve stávajících muzejních prostorách a vykonávat společnou správu v ostatních prostorách komplexu,“ ujišťoval tehdy Jan Třeštík, který byl řízením muzea pověřen místo Neumanna. Pod jeho vedením se muzeum přejmenovalo na GASK a v květnu 2010 otevřelo své nové sídlo v Jezuitské koleji v Kutné Hoře.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné