Pritzker Prize 2016: Alejandro Aravena

Josef Ledvina staveniště únor 2016

Laureátem Pritzkerovy ceny pro rok 2016 se stal osmačtyřicetiletý chilský architekt Alejandro Aravena. „Jen málokdo dostál potřebě praktikovat architekturu jako usilování umělecky rafinované a zároveň se vyrovnat se sociálními a ekonomickými výzvami dneška. Aravena zvládl z prostředí svého rodného Chile obojí, a smysluplně tak rozšířil úlohu architekta,“ zdůvodnila jury své rozhodnutí v oficiálním prohlášení.

Alejandro Aravena patří, spolu s dvojicí Pezo von Ellrichshausen nebo s předloňským autorem pavilonu Serpentine Smiljanem Radicem k silné, mezinárodně hojně reflektované generaci chilských architektů. Jeho architektonické portfolio zahrnuje vytříbené solitérní rodinné domy, realizace pro komerční subjekty a u pritzkerovce očekávané reprezentativní stavby veřejného charakteru. V poslední kategorii jde především o realizace pro jeho alma mater Universidad Católica de Chile, kde navrhl novou dominantu univerzitního areálu, minimalizující betonovou věž Centra inovací Anacleto Angelini. To, čím se ale na rozdíl od jmenovaných chilských kolegů, jež jsou známi především pro své návrhy exkluzivního individuálního bydlení, Aravena proslavil nejvíce, a co porota také nejvíce vyzdvihla, je jeho usilování na poli sociálního bydlení spojené s „do tankem“ Elemental (nikoli think tankem) založeným v roce 2001.

První realizací, jíž na tomto poli se svými spolupracovníky z Elementalu získal mezinárodní pozornost, byl projekt z roku 2004 řešící nové bydlení pro stovku rodin, které obývaly nelegální slamovou zástavbu v centru severochilského města Inquiqe. Vládní podpora na bydlení ve výši 7500 dolarů zdaleka nedostačovala nákladům na zakoupení pozemku a výstavbu nových domů. Aravena se vyhnul obvyklému řešení spočívajícímu v přesídlení komunity na periferii, a místo toho navrhl základní betonovou kostru komplexu terasových řadových domů vybavených nejnutnějším zázemím, sanitárním zařízením a kuchyní, a jejich dokončení ponechal na samotných obyvatelích. Kromě nezbytné finanční úspory tak zároveň rodinám nechal prostor k tomu, aby svému domovu vtiskly individuální, jejich potřebám a vkusu odpovídající charakter. Výsledkem je nový typ sociálního  bydlení oproštěného od obvyklé standardizace a unifikovanosti. Model byl následně využit u půldruhého tisíce dalších domů v Chile a Mexiku. V současnosti je Elemental zaměstnán celkovou proměnou města Constitucion zničeného v roce 2010 zemětřesením a vlnou tsunami. Aravena je také kurátorem letošního 15. architektonického bienále v Benátkách.

Alejandro Aravena se liší od obvyklého profilu laureáta Pritzkerovy ceny nejen orientací na praktickou participaci architekta při řešení sociálních a humanitárních výzev současnosti (osamocen v tom směru však úplně není, například předloňský držitel ocenění Shigeru Ban se systematicky věnuje nouzové dočasné architektuře i v kooperaci s OSN), ale také relativně nízkým věkem čtyřiceti osmi let. Příkře kontrastuje s loňským Otto Freiem, o jehož ocenění rozhodla porota, když mu bylo devadesát let, a který krátce nato, ještě předtím, než bylo jméno laureáta zveřejněno, zemřel. Obecně ale byla dosud „architektonická nobelovka“ udílena spíše starším architektům jako ocenění jejich celoživotní práce.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné