Pražská muzejní noc
Josef Ledvina zprávy říjen 2013
Praha – V sobotu 14. září proběhla desátá Pražská muzejní noc. Jubilejní ročník akce se konal v náhradním termínu. Původně se měla uskutečnit jako každý rok začátkem června, kvůli povodním však byla odložena až na září. Se zpožděním se tak uzavřel letošní Festival muzejních nocí.
Podobně jako kostely na štědrý večer, plní se jednou za rok během muzejní noci pražská muzea a galerie. Možnost zviditelnit se touto cestou je zjevně velmi atraktivní i pro zúčastněné instituce. Letos bylo v Praze zpřístupněných objektů rekordních šedesát devět. Vedle samozřejmého Národního muzea, Národní galerie nebo Národního technického muzea se akce zúčastnilo třeba Muzeum populární hudby při břevnovské restauraci U Kaštanu nebo Zlíchovská výtopna, kde jsou k vidění tři parní lokomotivy. Ta si spolu s Knihovnou Václava Havla nebo Kinem Ponrepo Národního filmového archivu odbyla také svou muzejně noční premiéru.
Vůbec nejvyšší návštěvnost letos mělo s 12,5 tisíci vstupy Letecké muzeum ve Kbelích. Také výtvarné umění má však v rámci muzejní noci velmi početné publikum. „Galerie hlavního města Prahy i Národní galerie v Praze – v součtu všech zapojených objektů těchto institucí – patří v průběhu Pražské muzejní noci k nejnavštěvovanějším institucím. GHMP navštívilo v průběhu Pražské muzejní noci 2013 téměř jedenáct tisíc návštěvníků, Národní galerii téměř šestnáct tisíc,“ uvedla koordinátorka projektu Ivana Havlíková.
Atraktivitu muzejní noci společně spolu s volným vstupem zvyšuje řada doprovodných akcí – koncertů a představení, dílen pro děti i dospělé, odborných výkladů a fundovaných přednášek. O komfortní průběh akce se stará tradičně i jeden ze spolupořadatelů – Dopravní podnik hlavního města Prahy. I letos se mezi zpřístupněnými objekty mohli návštěvníci vozit zvláštními muzejními autobusovými linkami a i letos se domů mohly svézt posílenou noční dopravou.
První muzejní noc v Česku zorganizovalo v roce 2004 v Praze Národní muzeum. Devatenáct zpřístupněných objektů tehdy zaznamenalo padesát tisíc návštěvnických vstupů. Inspiraci pro pořadatele představovaly podobné akce konané v zahraničí. Vůbec první byla Lange Nacht der Museen v roce 1997 v Berlíně. Úspěch pražské akce již v roce 2005 vedl ke vzniku celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od té doby každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Národním muzeem a ministerstvem kultury. Vedle té pražské se tak konají noci brněnské, zlínské, ostravské a řada dalších.
Od prvního ročníku zaznamenávala Pražská muzejní noc každoroční nárůst návštěvnických vstupů. Hned v roce 2005 vzrostl skokově z předešlých padesáti na sto dvacet tisíc, loni už to bylo dvě stě tisíc. Změnou termínu lze nejspíše vysvětlit letošní pokles na i tak úctyhodných sto padesát tisíc vstupů.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?