Poznámky k (dějinám) umění - 2. díl Jak žít s pomníky
Pomníky postavené na oslavu a podporu vládnoucí moci se mohou stát po změně poměrů nežádoucími. To je legitimní důvod k jejich odstranění, ačkoli díla, která jsou pouze umělecky špatná nebo obsahově hloupá, avšak politicky bez problémů, ve veřejném prostoru bohužel zůstávají. Dalo by se oprávněně tvrdit, že sebevědomá společnost by měla dokázat žít i s pomníky vlastních politických dějin na ulicích a náměstích, a to právě proto, aby na ně nezapomínala. Pokud se však jedná o památky, jimiž sám sebe oslavoval a upevňoval režim odsouzený jako nelegitimní, nespravedlivý, či dokonce zlý, je pochopitelné, že po jeho pádu nechceme být dále ovlivňováni jeho propagandou a padají i sochy ze soklů.
Umělci v božišti národa českého
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červen 2022
Dále v tomto čísle najdete recenzi nové stálé expozice Dějiny (české národní) v rekonstruované budově Národního muzea. Tady se chci trochu podrobněji zastavit v ústřední slavnostní prostoře – Panteonu.
Rebelství jako pikantní koketerie
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červenec 2021
Výstavní událostí roku je v Národní galerii Praha výstava Toyen, pojmenovaná Snící rebelka. Toto slovní spojení ukazuje rebelství malířky jako něco nereálného a snad i nezdařeného, subjektivního a psychologického, každopádně neškodného.
Smutná poznámka o kráse
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění březen 2020
Výstava Krásné Madony ze Salcburku: Litý kámen kolem 1400 v Anežském klášteře je výstava snů. Vrchovatě naplňuje mé vlastní sny, které jsem měla před čtyřiceti lety. Tehdy jsem se po studiu rozsáhlé české literatury usilovně prokousávala velkou monografií Karl-Heinze...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?