Plus mínus muzeum
Josef Ledvina zprávy listopad 2019
Ostrava – V druhém říjnovém týdnu proběhla médii zpráva, že se Ostrava dočká své vůbec první státní příspěvkové organizace zřizované Ministerstvem kultury. Tou se má stát nově založené „Museum+“. Zástupci ministerstva, města Ostravy, Moravskoslezského kraje a spolku Dolní Vítkovice se ke spolupráci při realizaci projektu zavázali podpisem memoranda.
„V Ostravě – třetím největším městě země, není jediná kulturní instituce zřizovaná Ministerstvem kultury. Chováme se macešsky k regionu a lidem, kteří v minulosti odvedli obrovský kus práce ve prospěch nás všech. To musí skončit, státní prostředky nemohu pomáhat pouze Praze, musíme ten systém změnit,“ okomentoval věc ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Když se podíváte na areál Dolních Vítkovic, na to, co se tady vykonalo, jakou přeměnou prošel, vidíte obrovský kus práce místních lidí. Je na čase, aby i stát přispěl svým dílem k záchraně tohoto monumentálního průmyslového dědictví, které nám tady zůstalo. Záchranou vysokých pecí 4 a 6 a jejich přeměnou v Museum+ vdechneme nový život nejenom jim, ale celému regionu,“ dodal Zaorálek.
Ačkoli se plán na nové ostravské muzeum začal rodit ještě v době, kdy resort kultury vedl Antonín Staněk, přijal jej jeho nástupce, který je poslancem za Ostravu kontinuálně od roku 1990, zjevně za svůj. Zaorálek opakovaně v médiích kritizoval skutečnost, že většina velkých investic v oblasti kultury se koncentruje v Praze.
Kromě skutečnosti, že bude v Ostravě, se toho zatím o Museu+ ví velmi málo. K jeho náplni memorandum říká jen to, že „bude postaveno na konceptu sdílení národního bohatství, s cílem vystavovat sbírkové předměty, které jsou uloženy v depozitářích národních muzeí a nejsou přístupny veřejnosti a jeho následné prezentaci pomoci otevřeného konceptu (kurátorský koncept, dynamické expozice).“ Tisková zpráva ministerstva pak ještě dodává, že „prostřednictvím originálních exponátů seznámí návštěvníky se světem přírody, historie, techniky, designu a umění“. To naznačuje smělý plán vybudovat instituci, která bude kombinovat funkce muzea umění, uměleckoprůmyslového muzea, technického muzea, přírodovědného muzea a muzea historického.
Představu, že by Museum+ mělo prezentovat sbírky jiných institucí, podrobil kritice občanský spolek Fiducia, který dlouhodobě sleduje otázky týkající se ostravské kulturní politiky a téma ochrany místního průmyslového dědictví. „Tento koncept považujeme za nevhodný s ohledem na fakt, že například v živých provozech bývalých Vítkovických železáren se stále nachází technické zařízení vytipované pro muzejní expozice a depozitáře na počátku 70. let 20. století. Mnohé z nich zapsané jako kulturní památky, pro které chybí umístění. V případě, že bude muzeum zaměřeno na exponáty z jiných muzeí, jsou podle nás ohrožena cenná technická zařízení, která v současné době není kde deponovat,“ uvedla za spolek Illona Rozehnalová. Poukázala rovněž na skutečnost, že v Ostravě dosud není muzeum, které by se věnovala prezentaci průmyslové minulosti regionu.
Podobně není zatím jasné, jak by mělo Museum+ vypadat. V minulosti byly ve hře možnosti, že bude areál vysokých pecí 4 a 6 transformován na univerzitní kampus nebo sídlo moravskoslezské knihovny. Dolní oblast Vítkovice je národní kulturní památkou a deset let starý návrh konverze, který v souvislosti s těmito plány vytvořil Josefa Pleskot, se setkal s kritikou památkářů a části veřejnosti. Během projednávání memoranda na zasedání rady Moravskoslezského kraje nicméně krajský radní pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL) slíbil, že na stavbu bude vypsána mezinárodní architektonická soutěž, ačkoli ta v memorandu zmíněna není.
Ministerstvo se v memorandu zavazuje nakonec také k tomu, že zajistí majetkoprávní vypořádání včetně odkupu pozemku. Značná část oblasti Dolních Vítkovic je dosud v majetku akciové společnosti Vítkovice ovládané podnikatelem Janem Světlíkem. Členkou předsednictva spolku Dolní oblast Vítkovice, jednoho ze signatářů memoranda, je od dubna letošního roku podnikatelova manželka Liběna Světlíková. Spolek v současnosti v Dolních Vítkovicích provozuje (v objektech ve vlastnictví Vítkovice a. s.) multifunkční halu Gong, Velký svět techniky nebo Milan Dobeš Museum, ve kterém se uskutečnil ceremoniál podpisu memoranda.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?