Perjovschi v NTK
Kateřina Černá staveniště prosinec 2008
Součástí dokončovacích prací Národní technické knihovny v pražských Dejvicích byla také realizace uměleckého díla. Té se v listopadu ujal rumunský umělec Dan Perjovschi, který byl vybrán z trojice zahraničních umělců. Koncepci výtvarného řešení měla na starosti společnost p.a.s. (Produkce aktivit současnosti), kterou tvoří Vít Havránek, Jiří Skála a Tomáš Vaněk. K předložení návrhů pro NTK byli vyzváni tři mezinárodně uznávaní umělci: Carsten Hoeller, Carsten Nicolai a Dan Perjovschi.
Rozhodnutí neoslovit české tvůrce zdůvodnili organizátoři „cizokrajným přínosem české kultuře a zpřístupněním trendů současného světového umění“. Ve finále brala komise, složená z pěti zástupců knihovny a dodavatele stavby, tří výtvarných teoretiků a jednoho umělce, v úvahu především realizovatelnost a finanční náročnost projektů. Tak vypadl například návrh Carstena Hoellera na obří skluzavku spojující nejvyšší patro knihovny s centrální halou. Podobnou umělec realizoval před dvěma lety v londýnské Tate Modern.
Dan Perjovschi pomocí lešení i zavěšen na lano pokreslil tlustou černou fixou betonová zábradlí všech pater galerií v centrální hale. Jeho kresba je dětsky jednoduchá, ale témata jsou vážná a dospělá. Dělí se do dvou skupin. První je osud postsocialistické východní Evropy, druhá je vztah člověka a knihy. Kresby jsou často umístěny ve dvojicích, které spolu tvoří vtipnou pointu, a nutí tak otupělé čtenáře opět zpozornět.
Sedmačtyřicetiletý Perjovschi se po rumunské revoluci v roce 1989 stal součástí tzv. první vlny avantgardního hnutí. Samostatně vystavoval v nejrenomovanějších světových muzeích a galeriích, mimo jiné v newyorském Muzeu moderního umění nebo Moderna Museet ve Stockholmu. V letech 1999 a 2007 reprezentoval Rumunsko na Benátském bienále.
Národní technická knihovna, postavená podle projektu ateliéru Projektil, bude plně otevřena v září 2009. Z Klementina sem bude přemístěn kompletní fond Státní technické knihovny, který doplní část knihovních fondů Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické.
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2019
Knihy pod stromeček: Umění loutky – Pracoval jsem mnoho – Inteligence obrazu a jazyk dějin umění – Umění a iluze – Obrazy a předobrazy – Krásná jizba
knižní tipy
Kateřina Černá tipy červen 2022
Buckminster Fuller – Jitka Svobodová – Ladislav Lábus – Wittlichův Rodin – Rozhovor s Krištofem Kinterou – Jan Kotěra: Mýtus architekta
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2020
Knihy pod stromeček: Chrám umění Rudolfinum – Antické umění ve sbírce Národního muzea – Tomáš Vaněk – Architektky – Teorie obrazu v raném křesťanství – Příběh malířství
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?