Patrimonium pro futuro
Johanka Lomová staveniště říjen 2014
Na zámku v Nebílovech předala ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková ceny Patrimonium pro futuro za zásluhy v oblasti památkové péče v roce 2013. Ocenění bylo vyhlášeno letos poprvé a podle slov Goryczkové má být do budoucna „podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti“.
Čtyři kategorie ceny sledují různé aspekty péče o památky. Pokrývají zdařilý příklad restaurování, nový nález, prezentaci hodnot a záchranu objektů na poslední chvíli. Laureáty se stávají spolu s pamětihodnostmi také jednotlivci, instituce či sdružení, které se o záchranu či nález zasadili. NPÚ chce pomocí ceny upozornit na vzorný přístup k památkám i na „pozitivní příběhy“ jejich záchrany. Tak byla vyznamenána (v kategorii zdařilé restaurování) obec Křižovatka v Karlovarském kraji spolu se svým kostelem svaté Kateřiny. Ten byl v roce 2008 v dezolátním stavu převeden z církve na obec a ta ho pak na základě výsledků místního referenda opravila.
Objevem roku se stal nález systému dřevěných výpustí rybníku Jordán v Táboře datovaných do 15. století. Při záchranném průzkumu jej objevili archeologové z Husitského muzea v Táboře. V kategorii prezentace hodnot komise vybrala Občanské sdružení Omnium, které již řadu let upozorňuje na neutěšený stav souboru výjimečných barokních kostelů na Broumovsku od Kryštofa a Kiliána Ignáce Dienzenhoferových. Za záchranu památky pak NPÚ ocenil městskou část Praha 10, která odkoupila část dvojvily bratří Čapků včetně inventáře a archivních materiálů. Ty nyní příkladně inventarizuje a objekt připravuje pro otevření veřejnosti.
Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro pro osobnost památkové péče byla in memoriam udělena archeologovi a znalci středověkých hradů Tomáši Durdíkovi. Dvě zvláštní ocenění mimo vyhlášené kategorie NPÚ udělila Vladimíru Moškořovi za záchranu zámku v Červené Řečici a akademické malířce Karině Artouni za restaurování nástěnných maleb v tanečním sále zámku Nebílovy.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?