Noví profesoři

Jan Skřivánek zprávy listopad 2009

Praha – Prezident republiky jmenoval v pátek 18. září na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol 104 nových profesorů. Pro dějiny umění mezi nimi nebyl jediný, několik profesur však bylo uděleno v příbuzných oborech a v seznamu se objevují také jména několika činných umělců.

Pavel Baňka, obor grafika a vizuální komunikace, VŠUP. Fotograf Pavel Baňka (1941) je vedoucím katedry fotografie na Fakultě užitého umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem a šéfredaktorem časopisu Fotograf. Jeho výstavu Infinity v roce 2001 hostila Galerie Rudolfinum.

Miroslav Bárta, obor egyptologie, Univerzita Karlova. Bárta (1970) je pracovníkem Českého egyptologického ústavu při UK. Je zástupcem vedoucího výzkumu lokality Abúsír a ředitelem koncese pro výzkum lokality el-Hajez v Západní poušti. Jeho zatím poslední kniha nese název Život a smrt ve stínu pyramid.

Radek Horáček, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem. Horáček (1959) je vedoucím katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se především problematice muzejní pedagogiky. V letech 2002 až 2006 stál v čele Domu umění města Brna.

Pavel Kalina, obor dějiny architektury a ochrana památek, ČVUT. Kalina (1965) přednáší na Ústavu teorie a dějin architektury ČVUT a v ateliéru arteterapie na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Nakladatelství Academia letos vydalo jeho knihu Benedikt Ried a počátky zaalpské renesance.

Jaroslava Šicková, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně. Sochařka Jaroslava Šicková působí na katedře léčebné pedagogiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Problematice arteterapie se věnuje již od 80. let. Je autorkou knihy Základy arteterapie, kterou v roce 2002 vydalo nakladatelství Portál.

Jindřich Štreit, obor volné a užité umění, VŠUP. Štreit (1946) patří mezi nejvýraznější osobnosti české dokumentární fotografie. Jako pedagog působí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Jeho retrospektivu mohli v minulých třech letech vidět diváci v Ostravě, Olomouci, Praze a v dalších městech.

Tomáš Vlček, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně. Vlček (1941) je od roku 2001 ředitelem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie. Jako historik umění se věnuje především české avantgardě, zejména dílu Vojtěch Preissiga. Je spoluautorem knihy Český kubismus 1909–1925, vydané v roce 1991 k výstavě v Düsseldorfu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné