NG 333 pro Höschlovou
Kateřina Černá zprávy leden 2011
Praha – Vítězkou 4. ročníku ceny NG 333, kterou udílí Národní galerie a skupina ČEZ umělcům do 33 let, se stala třiadvacetiletá Juliána Höschlová. Porota ocenila její videosérii Holka z cirkusu, v níž si před kamerou nacvičuje kroucení krkem nebo si nechává prosvítat uši proti světlu. Autorka přesvědčila porotce „spontánností svého projevu“ a „schopností překročit současné konvence uvažování o umění a lidském těle“.
Höschlová v současnosti dokončuje studium v ateliéru Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění. Oceněné video vzniklo během její loňské stáže na Tchaj-wanu, kde radikálně změnila svůj dosavadní přístup k tvorbě. Od komplikovaného vyjadřování, z něhož prý přestala mít radost, se posunula k výrazu, který je více bezprostřední. Cenu proto chápe jako potvrzení správnosti své volby. „Doufám, že mi to otevře dveře dál,“ uvedla Höschlová pro Český rozhlas. Špatná pověst, kterou má cena NG 333 u české odborné veřejnosti, laureátku, jež plánuje další pobyt v zahraničí, netrápí.
Vyhlášení ceny proběhlo 9. prosince v komorním respiriu Veletržního paláce, které skrylo nepočetné publikum. V porovnání s předchozími ročníky proslovy zástupců Národní galerie maximálně zestručněly a nesly se v méně euforickém duchu. Ředitel Milan Knížák například nijak neskrýval své zklamání z toho, že tipoval jiného vítěze. „Vše bylo na porotě,“ uvedl na vysvětlenou. Knížákovo rozladění ovšem mohl ovlivnit i ministr kultury Jiří Besser, jenž tři dny předtím zpochybnil jeho volbu umělců pro benátské bienále.
Vyhlašování tentokrát nepostrádalo ani určitý sympatický moment. Devítičlenná odborná porota, v níž zasedl například historik umění Petr Vaňous nebo umělec Jiří Černický, se mimořádně rozhodla udělit zvláštní cenu. Uspořádala ve vlastních řadách sbírku a vybraných 333 korun předal v obálce její předseda Tomáš Vlček studentovi VŠUP Aleši Novákovi. Ten komisi zaujal svými „domácími sochami“, které vytváří výhradně z předmětů denní potřeby. Jednou z Novákových soch je například pyramida postavená ze čtyř různě omydlených mýdel.
Cena NG 333 vznikla v roce 2007 jako alternativa k Ceně Jindřicha Chalupeckého. Odměnou pro laureáta je 333 tisíc korun, za něž Národní galerie odkoupí do svých sbírek vítězné dílo. Dosavadními držiteli ceny jsou skupina Ztohoven, Marek Kvetán a Petr Bařinka, který v roce 2009 komentoval své vítězství slovy: „Když jsem tu cenu dostal, tak jsem ji nevrátil.“ Ocenění je neodmyslitelně spjato se svým zakladatelem Milanem Knížákem, který má podle rozhodnutí ministra kultury skončit ve funkci ředitele k 31. srpnu 2011. V rámci slavnostního ceremoniálu byl nicméně vyhlášen již 5. ročník ceny. Termín uzávěrky přihlášek se kryje se dnem plánovaného Knížákova odchodu.
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2019
Knihy pod stromeček: Umění loutky – Pracoval jsem mnoho – Inteligence obrazu a jazyk dějin umění – Umění a iluze – Obrazy a předobrazy – Krásná jizba
knižní tipy
Kateřina Černá tipy červen 2022
Buckminster Fuller – Jitka Svobodová – Ladislav Lábus – Wittlichův Rodin – Rozhovor s Krištofem Kinterou – Jan Kotěra: Mýtus architekta
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2020
Knihy pod stromeček: Chrám umění Rudolfinum – Antické umění ve sbírce Národního muzea – Tomáš Vaněk – Architektky – Teorie obrazu v raném křesťanství – Příběh malířství
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?