Nesmrtelná krása
Zdenka Klimtová antiques prosinec 2007
Koberec byl pro člověka v Orientu důležitou součástí života – sloužil jeho osobnímu pohodlí, ale i k vysílání modliteb, byl pro něj nejen ozdobou domu, ale i lůžkem, přikrývkou či sedlem a na cestách mu vytvářel obydlí ve stepi. Každý orientální koberec je svým způsobem umělecký originál, může existovat jeho replika, ale nikdy ne přesná kopie.Podobu koberců a jejich vznik ovlivňovaly migrace kmenů i národů a válečné konflikty na obrovských asijských územích. Materiálem pro výrobu koberců byla vlna, bavlna, len, hedvábí, konopí a juta, a to v nejrůznějších kombinacích. Vzhledem k použitým přírodním materiálům snadněji podléhaly zkáze. Většina koberců starých několik set let je poškozena. Základními oblastmi s tradicí výroby koberců jsou dnešní Turecko, Irán, Zakavkazsko a Střední Asie.
Čapkův koberec
Zdenka Klimtová dílo měsíce září 2018
Před čtyřmi lety získala Národní galerie hlavního „hrdinu“ povídky Karla Čapka Čintamani a ptáci, koberec selendi s ptačím vzorem. Ten poté prošel náročným restaurováním a do 25. listopadu je k vidění ve Veletržním paláci na výstavě nazvané Záhada Čapkova koberce.
Přírodní tisky ve století páry a elektřiny
Petra Trnková antiques červen 2022
Odvěkou snahou botaniků bylo vedle získání původních rostlinných exemplářů i zhotovení jejich dvojrozměrných reprodukcí. Nejstarší doklady konkrétních experimentů s „otiskováním přírody“ čili zhotovováním mechanických reprodukcí botanických exemplářů pocházejí
Co to je? Nic. Japonská meditativní tušová malba
Emma Hanzlíková antiques červenec 2022
Národní galerie se snaží kontinuálně udržovat povědomí o asijském umění. Na výstavu Buddha zblízka navazuje představením tušových maleb zenga z unikátní sbírky Felixe Hesse v Salmovském paláci, který se po delší odmlce opět zpřístupnil návštěvníkům.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?