Nejnavštěvovanější výstavy
Jan Skřivánek zprávy květen 2009
Londýn/Praha – Nejúspěšnější výstavou loňského roku se podle časopisu Art Newspaper, který každoročně sestavuje celosvětový žebříček návštěvnosti, stala dvoutýdenní výstava císařských pokladů Národního muzea v japonském městě Nara s denní návštěvností téměř 18 tisíc lidí.
V první pětce japonské výstavy obsadily čtyři místa. Pouze na třetím místě se mezi ně dostala výstava Obrazy v noci, která se na závěr francouzského předsednictví EU konala v pařížském Grand Palais. Její průměrná denní návštěvnost byla přes 10 tisíc návštěvníků.
Mezi muzei znovu zvítězil Louvre, který loni navštívilo 8,5 milionu návštěvníků, o 200 tisíc víc než v roce 2007. Na druhé příčce se umístilo British Museum (5,9 milionu návštěvníků), na třetí National Gallery ve Washingtonu (4,9 milionu návštěvníků). Jen o pár tisíc návštěvníků méně přivítala londýnská Tate Modern, která tak obhájila post nejnavštěvovanějšího muzea moderního umění, byť meziročně zaznamenala pokles návštěvnosti o 300 tisíc lidí. Newyorská MoMA přilákala 2,9 a pařížské Centre Pompidou 2,7 milionu návštěvníků, což je o polovinu méně než o rok dřív. Podle časopisu byl však tento propad jen důsledkem použití odlišné metodologie.
Z našich sousedů si nejlépe vedla Vídeň: Kunsthistorisches Museum navštívilo 1,8 milionu lidí, Albertinu necelý milion a Österreichische Galerie Belvedere přes 800 tisíc návštěvníků. Nejúspěšnější výstavou se stala přehlídka Van Goha v Albertině s denní návštěvností 6 200 lidí. V celosvětovém žebříčku se umístila na 12 místě. Nejúspěšnější z českých výstav loňského roku, Albrecht z Valdštejna a jeho doba, by se s návštěvností 1350 lidí denně umístila někde kolem 280. místa.
Žebříček pro Českou republiku vůbec nevyznívá příliš lichotivě. Výstavu Oskara Kokoschky ve Vídni nebo Marka Rothka v Mnichově – abychom zůstali v naší blízkosti – například za tři měsíce navštívilo víc lidí, než kolik jich přišlo do pražského Veletržního paláce za celý rok. Celková návštěvnost Národní galerie v Praze (350 až 500 tisíc lidí) nejenže hluboce zaostává za návštěvností muzeí ve Vídni, Berlíně či Madridu, o Londýně a Paříži ani nemluvě, ale lepší čísla vykázalo dokonce i Muzeum umění v americkém Dallasu (766 tisíc lidí), který má přibližně stejně obyvatel jako Praha.
Nejúspěšnější výstavou současného umění byla již zmiňovaná pařížská výstava Obrazy v noci. V kategorii starých mistrů zvítězila přehlídka tvorby Giuseppe Arcimbolda v Lucemburském paláci v Paříži. Mezi fotografickými výstavami se nejvíce pozornosti těšila retrospektiva Lee Millera v Muzeu moderního umění v San Francisku. Na čtvrté příčce v této kategorii se umístila newyorská repríza výstavy Foto: Modernita ve střední Evropě, na které byli hojně zastoupeni mistři české fotografické avantgardy.
Staří mistři v Praze
Jan Skřivánek výstava zima 2019
Národní galerie začátkem listopadu otevřela novou expozici starého umění ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, jejímž hlavním autorem je ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler a která propojuje dvě dříve oddělené prezentace českého a evropského umění renesance...
Světlo to někdy zkazí
Jan Skřivánek rozhovor červen 2021
Rozhovor s Jaromírem Novotným jsme měli naplánovaný několik let, čekali jsme však na možnost spojit jej s nějakou větší výstavou. Příležitost se naskytla až nyní – v létě se představí v Domě umění města Brna. Jaromírovy obrazy, ať již pracuje s barvami, či jen s ...
Ten, který bude. Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda
Jan Skřivánek výstava červen 2023
Už jen do půlky července hostí Valdštejnská jízdárna velkou výstavu obrazů a kreseb Josefa Mánesa, která s několikaletým zpožděním připomíná dvousté výročí umělcova narození a sto padesát let od jeho smrti. Jakkoliv je Mánesovo jméno jedním z nejznámějších v...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?