Nejkrásnější knihy roku 2017
Josef Ledvina zprávy květen 2018
Praha – Po třiapadesáté byly v dubnu vyhlášeny výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Uspěla kniha věnovaná reflexi cirkusu v české literatuře a výtvarném umění Cirkus pictus nebo próza Paci, paci, pacičky.
„Ve srovnání s finálním výběrem z předešlých ročníků nelze vysledovat žádný ostrý kvalitativní posun ani zcela nový trend. Patrná je však určitá generační výměna, kterou předešlé ročníky naznačily, a letošní ještě zvýraznil,“ okomentovala výsledky předsedkyně mezinárodní výtvarné komise Pavla Pauknerová. (Výtvarná komise rozhoduje o vítězích společně s komisí technickou, které předsedal Josef Sedláček.)
Celkově soutěži jako již tradičně dominují publikace tak či onak související s oblastí výtvarného umění. Hned u několika ze sedmi soutěžních kategorií to ale platí z definice: mezi „katalogy“ se tak umístila na prvním místě Magdalena Jetelová, nejkrásnější mezi „knihami o výtvarném umění“ je Svatopluk Klimeš. Pozoruhodně stojí za grafickou úpravou obou publikací dvojice Petr Bosák a Robert Jansa, v prvním případě ovšem ještě rozšířená o Adama Macháčka. Výhradně knihy z oblasti dějin a teorie umění najdeme ovšem i na prvních třech místech kategorie „odborné publikace“, to první obsadil zmíněný Cirkus pictus v grafické úpravě Adély Svobodové a Terezy Hejmové.
Knihy pro děti ovládlo nakladatelství Baobab, jeho produkci patří první tři místa, přičemž nejlépe si vedl titul Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček s výraznými ilustracemi Chrudoše Valouška. V kategorii krásná literatura je pak nejkrásnější kniha Paci, paci, pacičky; prózu Václava Baumana graficky zpracoval Martin T. Pecina.
Do soutěže 53. ročníku Nejkrásnější české knihy roku bylo přihlášeno celkem 255 titulů. V každé kategorii soutěže jsou vždy vyhlašována první tři místa, to první je pak spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc korun. Oceněné tituly budou k vidění na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy, během festivalu Open House Praha a Pražské muzejní noci v Malé vile Památníku národního písemnictví nebo na festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře.

Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...

Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...

Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?